Zima o víkendu zahrozila a majitelé vozidel začínají bláznit. Tedy ti, co nechali přezutí pneumatik na zimu na poslední chvíli. Majitelé pneuservisů jsou ale v klidu. Takové situace zažívají každý rok. Sníh je totiž rok co rok hlavním impulsem k přezutí.

„Jak přijde první sníh, tak se lidé mohou zbláznit. Všichni chtějí rychle přezouvat,“ smál se Aleš Váša, který má pneuservis v Horní Plané. „Takhle to funguje každý rok. Osobně momentálně pneuservis předělávám, takže jsem v podstatě mimo provoz. Musím tedy odmítat, nic jiného mi nezbývá,“ dodal.

„Je to tak nějak normálka. Jakmile se začne hlásit, že napadne sníh, řidiči hned začnou volat. Někteří ale mají přezuto třeba už měsíc,“ řekla Miluše Šustová z chvalšinského pneuservisu.

Pavel Malý z pneuservisu v Přísečné pozoruje, že má největší zápřah v posledních čtrnácti dnech.

„Řekl bych, že už to ale trošku upadá. Určitě je ještě hodně opozdilců. Stačí se podívat na parkoviště. Hned je vidět, kdo už má a kdo ještě ne zimní gumy,“ řekl Malý. Podle jeho slov denně přezuje v této době 15 až 20 automobilů.

Jak přiznal řidič Matěj Kubát z Českých Budějovic, problémem je nedostatek času.

„O přezutí už mluvím snad měsíc, ale stále mi to nevychází. Nedá se ale nic dělat, teď už mi nebude nic jiného zbývat. Na silnicích už to není žádná sranda,“ řekl Kubát.

Provozovatelé pneuservisů se shodují, že práce bude stále dostatek. Najdou se totiž i lidé, kteří jsou schopní přezouvat až v hodně pokročilé zimě.

„V loňském roce jsem si nechával auto přezout přímo na Štědrý den. Dodnes si pamatuji, kolik keců mechanik nadělal. Naštěstí to byl ale můj známý, takže jsem měl protekci. Letos jsem ho raději navštívil už v říjnu, aby ze mě nedostal infarkt,“ popsal svůj zážitek Jiří Vlasák z Českého Krumlova.

„Pár jedinců, kteří přezouvají až takhle pozdě, se najde. Jsou to ale spíš ti, co dojíždějí staré zimní gumy, které nefungují,“ řekl Váša.