Za loňský rok navštívilo Český Krumlov jeden milion dvě stě tisíc lidí přímo, fyzicky. Virtuálně, tedy přes internet, to bylo více, než dva a půl milionu návštěv na adrese www.ckrumlov.info a téměř milion na www.ckrumlov.cz. Ve srovnání s rokem 2006 vzrostl počet návštěvníků zhruba o tři procenta.

Za čím jezdí

Největší atrakcí zůstává tradičně Státní hrad a zámek Český Krumlov, který zaznamenal nárůst o 10 000 osob. Celková roční návštěvnost zámku dosáhla 349 608 návštěvníků.

„Rekordy se však nechlubí pouze zámek, ale i otáčivé hlediště, jehož 86 představení přišlo zhlédnout na 53 856 diváků“ upřesnil včera Jiří Rosenkranz z kanceláře starosty města.

Na jak dlouho

„Počty přenocování návštěvníků města ukázaly čtyřprocentní nárůst,“ uvedla Libuše Smolíková z Destinačního managementu Český Krumlov. Město v současné době nabízí 3 324 lůžek, z toho 400 ve čtyř a pětihvězdičkových hotelích, 700 lůžek ve tříhvězdičkových. Zbylá lůžka se dělí mezi apartmány, penziony a privátní ubytování. Vhodným příkladem individuálního návštěvníka je podle ní například rodina s dětmi, která se rozhodne v Českém Krumlově prožít svou aktivní dovolenou a zůstat více dní. Tomu by měl odpovídat i chystaný systém pobytových balíčků a podpora aktivní turistiky ve městě a jeho okolí.

Co přibyde nového

Prvním na řadě je plán otevření Muzea Fotoateliér Seidel v květnu letošního roku. Následovat bude zpřístupnění krumlovské synagogy. Jako třetí v tomto pomyslném trojlístku bude rekonstrukce a otevření zahradního domku Egona Schieleho a přilehlých prostor včetně Růžové zahrady.

Od roku 2009, ve kterém je otevření muzea plánováno, by se tak v rámci výstavy uplatnily i exponáty, které dosud neměla veřejnost možnost spatřit, a to po celý rok.

Více čtetě v tištěném Českokrumlovském deníku.