Jak jsme již informovali, těžce se při nich zranilo 38 lidí, lehce 169.

Největší počet nehod způsobil nesprávný způsob jízdy, to ve 481 případech, a dále nepřiměřená rychlost, za níž stojí 204 havárií. Ačkoliv jsou to čísla neveselá, jsou za posledních patnáct let nejpříznivější. Dopravních nehod sice ubylo, ale zranění přibylo. „Ve statistice nehodovosti neplatí žádná pravidla, nikdy nikdo neví, jak se ten rok situace vyvine. Nehodovost mohou ovlivnit pouze a především sami řidiči,“ zdůraznil vedoucí českokrumlovského Dopravního inspektorátu Lubomír Veselý. „Policie nemůže být všude. Hlavní zodpovědnost leží na řidičích,“ dodal.

Srážek vozidel s chodcem se stalo 25, z toho s dětmi tři. Při těchto pětadvaceti nehodách dva lidé zemřeli, čtyři se zranili těžce, 19 lehce.

Cyklisté havarovali v osmnácti případech. Pět utrpělo těžké zranění, devět lehké. Povinnost nosit přilbu platí sice jenom do osmnácti let, ale už i dospělí začínají přicházet na to, že s přilbou jsou chráněnější. „Dospělých cyklistů s přilbami přibývá, ale u nás je nošení přilby zatím stále v plenkách – narozdíl od cizinců, pro které je to běžné,“ řekl Lubomír Veselý.

Policisté v preventivních kontrolách neustávají.