Světová krize už dolehla i na Českokrumlovsko. Její dopady sice ještě nejsou moc viditelné, ale nebude trvat dlouho a mnohým lidem začne být krušno. Někteří už dostali první výpovědi z práce.

„Počty nezaměstnaných zatím nejsou tragické, ale ve vývoji nabídky volných pracovních míst se dopad krize jasně projevuje,“ přitakal včera vedoucí oddělení trhu práce Luboš Mlčák z českokrumlovského úřadu práce. „Zatímco loni jsme měli ke konci listopadu v nabídce 724 míst, nyní jsme jich evidovali 450. Nabídka volných míst jasně klesá. Loni činil průměr za posledních šest měsíců 795 volných míst, letos je tento průměr 602 míst. Čili to je měsíčně o 193 volných pracovních míst méně,“ porovnal čísla Luboš Mlčák. „Na počtu uchazečů se krize určitě projeví už po Novém roce,“ je přesvědčen.

Úřad práce zaznamenává nepochybné signály, že řadě podniků na Českokrumlovsku začíná být ouvej. „Do evidence nám sice ani z jedné firmy v listopadu nepřišlo více než pět lidí bez práce, ale to je proto, že se firmy snaží kritické nepříznivé období překonat. Například tím, že zaměstnancům nyní dávají dovolenou, nebo, pokud má podnik odborovou organizaci, poskytuje pracovníkům, pro které nemá práci kvůli dočasnému omezení odbytu nebo poptávky po službách, náhradu mzdy ve výši 60 procent průměrného výdělku. Když odbory nemá, musí o povolení požádat úřad práce,“ vysvětlil Luboš Mlčák. To už několik firem učinilo.

Více čtěte ve čtvrtečním (11. prosince) vydání Českokrumlovského deníku.