Obec, kde se před několika lety proháněly jen vítr a sem tam nějaký výletník, v posldní době značně ožila turistickým ruchem. Také o uplynulém velikonočním víkendu do Pohoří na Šumavě a nádherné vůkolní krajiny, a to i navzdory zimě a nové várce čerstvého sněhu, zavítalo několik desítek lidí z české i rakouské strany hranice.

Plánovaný úklid torza tamního kostela Panny Marie Dobré Rady se ale nekonal. „Brigáda byla kvůli sněhu zrušena,“ vysvětlil jeden z aktérů Matěj Pekárek. „Ovšem pondělní odpolední mše ano. Protože jsem se zdržel, odsloužil ji za mě hornoplánský páter Quirín,“ řekl včera kaplický farář Pavel Šimák. Mše se zúčastnili kolemjdoucí turisté, českobudějovičtí studenti teologie, lidé z rudolfovské farnosti a z Kaplice.

Chtěli bychom opravit střechu a položit dlažbu. Otázkou je, zda potom vchod osadit mříží,“ zamýšlel se Pavel Šimák. „Teď jsme zjistili, že vypadla cihla z klenby, což je asi známka toho, že se klenba rozestupuje. To by ovšem znamenalo nutnou, ale nákladnou opravu,“ obává se.

„Letos v Pohoří plánujeme pouze opravit střechu a v příštím roce bychom se pustili do důkladné opravy, kdy na střechu dáme nový eternit,“ sdělil českokrumlovský vikariátní technik Eduard Beneš. „Do budoucna chceme udělat z presbytáře kapli a bývalí usedlíci mají zájem vytvořit v Pohoří pomník bývalé obci a kostelu. Nyní dělám návrh,“ doplnil.

Zajímají vás podrobnosti? Čtěte páteční (28. března) Českokrumlovský deník.