„Pstruha potočního nebo–li obecného je ve vodách strašně málo,“ konstatoval včera rybář z Českého Krumlova Vladimír Chmelař. „Je s ním problém, protože se sám moc nerozmnožuje. Proto se s ním pipláme, snažíme se ho do přírody vrátit,“ dodal.

S napětím proto v neděli českokrumlovští sportovní rybáři očekávali, jak dopadne výlov sádek, kde zkoušejí odchovat tohoto mizejícího pstruha. „Je to nádhera, je to dobré!“ mnuli si spokojeně ruce už při prvním zátahu, který jasně ukázal, že jejich celoroční obětavá práce nevyšla naprázdno.

Vybílené potoky

Z 10 000 nasazených maličkých pstroužků získali pěkně narostlých 6998 kusů, což je úspěch, o kterém se jim při odchovu v potocích ani nesní. Běžná praxe totiž velí opatrně naběračkou nalít sotva dvoucentimetrové pstroužky do chovných potoků, odkud je po dvou letech rybáři odchytávají a stěhují do Vltavy. Ovšem pokud mají co. „Například v Rožmitálském potoce jsme z 30 000 nasazených pstroužků získali jenom 500 kousků. Něco pochopitelně uhyne, ale největší část zdecimovaly vydry,“ povzdechl si Miroslav Bradáč. Právě on a Jaroslav Vaněček pečují o pstruhy na sádkách.

Více v dnešním (úterý 30. října) vydání Českokrumlovského deníku.