Atmosféra houstne, opilci jsou agresivní. Jedna ze servírek zavolá policii. Hlídka je ve Fabričce během chvíle, požaduje občanské průkazy. Ne každý s tím souhlasí. Zaznívají ostrá slova, jeden z opilců se zvedne z barové židle, přistoupí k policistovi a než stačí cokoliv udělat, končí na zemi s rukama spoutanýma za zády. Podobně členové policejní hlídky zpacifikují další čtyři výtržníky a vyvádějí je ven.

Takhle vypadal jeden z policejních zásahů, které v pondělí dopoledne pod vedením policejního instruktora nadpraporčíka Petra Hlaváčka nacvičovali policisté Obvodních policejních oddělení z Českého Krumlova a Kaplice.
„Podobných zásahů nás dnes čeká ještě pět a tenhle byl první," uvedl Petr Hlaváček. „Zákrok se měl týkat takové nejběžnější situace v rámci turistické sezony a společenských akcí, kdy se v baru sejde větší skupina lidí pod vlivem alkoholu, někteří bývají agresivní a dochází ke slovním výpadům na adresu policistů, čímž má hlídka ztíženou práci."

Přivolaná hlídka musí v těchto situacích umět v mezích zákona zakročit a zachovat chladnou hlavu. „Díku modelovému cvičení se policisté zároveň učí i vlastními chybami," říká Petr Hlaváček, „snažíme se je do těchto nepříjemných situací řízeně dostat, aby si oni sami hledali různá východiska."

Hodnocení samotného zákroku se Petr Hlaváček zatím zdržel, jelikož vyhodnocování mělo probíhat až po shlédnutí natočeného materiálu, na který policejní kameraman zaznamenával průběh všech modelových zásahů. „Ještě nás čeká ozbrojený nebezpečný pachatel a také násilí v rodině," uvedl Petr Hlaváček. „Tam se budeme zabývat případem dlouhodobě týrané ženy, který vyvrcholil násilným střetem u nich doma,"dodal.

Podle Petra Hlaváčka bude tento zákrok zřejmě nejnáročnější, protože všichni policisté mají své děti a manželky a najednou před nimi bude stát týraná žena a její agresivní manžel. „Poženeme to na hranu," řekl Petr Hlaváček, „potřebuji, aby si policisté vyloženě sáhli na dno. Podobná cvičení jsou velmi potřebná, ale i náročná, takže se k nim dostaneme tak dvakrát do roka."

Výcvik absolvovaly tři policejní hlídky, tedy dvanáct osob. Kompars tvořili sami aktivní policisté, ve většině případů od kriminální policie či pracovníci informačních technologií. „Jedná se o zaměstnance, kteří mají za sebou dvacet let služby a své zkušenosti předávají svým mladším kolegům," vysvětlil Petr Hlaváček.