Sídlo kaplických policistů se mění k lepšímu. Budova obvodního oddělení prochází rekonstrukcí a během tohoto týdne by měla být přestavba u konce.
„Kanceláře jsou vystěhované, ale rachot ze sbíječek už ustal a teď už se tu maluje,“ přiblížil situaci uvnitř budovy vedoucí Obvodního oddělení policie ČR v Kaplici Vladimír Boledovič. „Dokončují se tu poslední práce a nová recepce září modrou barvou.“

Moderní recepci ve vchodové části si policisté nestaví sami pro sebe. Recepce bude sloužit především příchozím všeho věku, kteří si přijdou pro jakékoliv informace nebo řešit své záležitosti.

„Lidi tak budeme vítat ve slušném a příjemném prostředí, kde se nebudou setkávat se zadrženými zloději, opilci, prostitutkami a podobnými lidmi,“ vysvětlil Vladimír Boledovič. „Jde o to, aby se tu lidé cítili volněji a nebyli ve stresu. Neuvidí tu mříže a k dispozici jim bude recepční, který nebo která bude mít základní policejní znalosti a bude ovládat i cizí jazyky. Recepční lidi přijme a pak jim podle potřeby zavolá příslušné policisty, se kterými pak budou hovořit v klidu v jednací místnosti,“ popisoval. „Bude to jedna z nejhezčích recepcí na jihu,“ je přesvědčen vedoucí.

Nové recepce a čekárny pro lidi vznikají na policejních obvodních odděleních v rámci programu ministerstva vnitra P1000. „Služebny policie tak získávají jednotící prvky kontaktních a koordinačních center, na která se může občan obrátit kdykoliv, když bude něco potřebovat,“ uvedla koordinátorka P 1000 Radka Paulová z policejní Správy Jihočeského kraje. „Na těchto místech by měly být k dispozici i všechny informace při krizových situacích, například při povodních.“

Recepce s recepčními tedy lidé najdou v Českém Krumlově a Kaplici, na ostatních menších obvodních odděleních v regionu vzniknou postupně takzvané čekárny pro veřejnost, kde se místo recepčních lidí ujmou policisté dozorčí služby. Čekárna už se teď buduje v Horní Plané, v příštím roce vznikne ve Větřní a v následujícm roce také v Křemži a Lipně nad Vltavou. Ale i na těchto obvodních odděleních už se na to připravují nyní stavebními úpravami zázemí pro policisty.