Již v příštím týdnu by měla na Českokrumlovsko přijít nová policejní auta.

Přesněji řečeno na Okresní ředitelství Policie ČR v Českém Krumlově, které až po vyřízení všech potřebných formalit nové vozy přidělí jednotlivým oddělením. „Máme získat dvanáct vozidel. Budou to škodovky kombíky a hatchbacky. Do provozu je uvedeme v prvním lednovém týdnu, ale některé možná už koncem roku,“ sdělil včera ředitel okresního ředitelství Miroslav Kučera. „Nové policejní škodovky dostanou v první vlně všechna obvodní oddělení v regionu kromě Křemže a dvě auta získá dopravka. Tehdy jich vydáme celkem osm. Zbývající v další vlně v březnu obdrží obvodní oddělení v Křemži, znovu obvodní oddělení v Českém Krumlově a Kaplici i dopravka,“ upřesnil.

Stará auta, která nahradí nová, policisté vyřadí. „Máme dohodu s hasičským záchranným sborem, že některá si možná vezmou dobrovolní hasiči, pokud o ně požádají,“ podotkl Miroslav Kučera. „Vesměs se dá říci, že dopravka včetně nehodovky pak bude mít všechna auta nová a na každém obvodním oddělení bude nejméně jedno auto nové,“ shrnul.

Nové škodovky jsou stříbrné s modro–žlutým reflexním značením. Na bocích se skví nápis Pomáhat a chránit. Česká policie již v polovině listopadu převzala první stovky vozidel z celkových 3500 nových aut. Vozidla pro okresy už čekají v dílnách policejní správy Jihočeského kraje. „Postupně jsou vyřizovány formální záležitosti a vozy doplňujeme potřebným technickým vybavením, jako jsou počítače, majáky či vysílačky,“ řekl mluvčí jihočeské policie Jaroslav Beran.

Tři a půl tisíce nových automobilů dostane česká státní policie. První stovky aut již byly rozděleny do krajů. Policisté v Českém Krumlově je očekávají během příštího týdne.

„Kdy přijdou k nám do Kaplice zatím nevíme. Údajně máme dostat jedno auto,“ domnívá se zástupce vedoucího Obvodního oddělení Policie ČR v Kaplici Jaroslav Anděl. „Potřebovali bychom něco nového, abychom naše auta, dýchavičné dědečky, vyměnili za něco rychlejšího,“ ujistil, že obměna vozového parku je opravdu třeba.

Ne, že by kapličtí policisté tak často honili ujíždějící hříšníky, ale rychlá auta potřebují především v případech, když někdo v ohrožení zavolá policisty na pomoc.

„Vzpomínám si například, už je to rok dva zpátky, kdy jsme vyjeli s houkajícím autem k loupežnému přepadení. Jenomže do cesty se nám připletl autobus, který jsme nemohli předjet. A když jsem dojel na místo, klíčkem vypnul motor, motor klepal dál, i když jsem měl už klíče v kapse,“ zavzpomínal Jaroslav Anděl. „Některá auta už jsou vyběhaná, takže jsme rádi, že dostaneme něco pořádného s pořádným vybavením, abychom nemuseli například psát na koleni a baterku přitom držet v zubech,“ dodal.

Zvědaví na nová auta jsou všichni policisté a zejména na to, co dovedou. To ovšem poznají teprve, až je uvidí na vlastní oči a osobně je vyzkoušejí.
Pořízení 3500 vozů stálo stát 1,32 milionu korun. Protože se ale vozový park policie nyní neobmění celý, musí motoristé počítat s tím, že se po regionu budou pohybovat policejní auta ve dvou barevných provedeních – dobře známém zelenobílém a novém stříbrném.

„Barevné provedení nových policejních aut se mi jako vyučenému autolakýrníkovi moc líbí. Opravdu, jsem z nich přímo nadšený. Je to mnohem lepší, než ty zelené pruhy,“ chválí Miroslav Kučera z Loučovic.