Na sedmi obvodních odděleních na Českokrumlovsku má nyní pracovat 278 policistů. V současnosti je ale ještě 38 tabulkových míst neobsazeno, navíc dvanáct policistů v rámci základní odborné přípravy dochází na školu, takže je momentálně na jejich útvarech postrádají.

 

Služebny neruší

„Obvodní oddělení máme kromě Českého Krumlova také v Kaplici, Vyšším Brodě, Lipně nad Vltavou, Horní Plané, Větřní a Křemži,“ vyjmenoval major Pavel Macák z Okresního ředitelství Policie ČR v Českém Krumlově. „Jako poslední vznikla služebna v Lipně nad Vltavou, a to 1. května roku 1999. Vznik žádné nové služebny neplánujeme, stejně tak ani nehodláme žádnou ze stávajících služeben rušit,“ ujistil.

Nejvíce volných míst, která potřebují obsadit novými posilami, mají v současnosti především Obvodní oddělení v Českém Krumlově a Větřní.
„Podle zprávy z větřínské služebny by měli policisté ve Větřní v souvislosti se vstupem do Schengenu posílit o šest tabulkových míst. To pochopitelně velice vítáme,“ řekl včera starosta Větřní Jiří Kubík. „Pokud se tato místa také skutečně naplní, bude to jenom dobře.“ Větřní se potýká s mnohými problémy, proto zastupitelé schválili zavést v obci kamerový systém, který by měl být při objasňování trestných deliktů pro policisty významným pomocníkem.

Díky reorganizaci cizinecké a pohraniční policie navýšilo letos Okresní ředitelství Policie ČR v Českém Krumlově o 43 tabulkových míst. Ovšem z cizinecké policie přešlo k policii státní jenom 23 policistů.

Noví zájemci se na policii hlásí, ale ti zatím převážně nahrazují příslušníky, kteří policejní práci pověsili na hřebík.

„Například v období od Nového roku do 31. března odejde ze služebního poměru zhruba deset policistů v rámci okresu,“ upřesnil Pavel Macák.

 

Vroucné přání

O zánik místní služebny se tedy zřejmě nemusejí obávat ani Velešínští. „Tato hrozba nad ní visela neustále,“ přitakal starosta Velešína Josef Klíma. „Máme ale se státní policií velice slušnou spolupráci. Policistům jsme poskytli azyl a technické zázemí nejprve ve vilce U Přeložky, nyní se policisté přestěhovali do prostor v budově České pošty, kde jsou více v centru dění. Nicméně byli bychom rádi, kdyby ve Velešíně vznikla stálá služebna. Velešín by si to zasluhoval,“ je přesvědčen.

Přáním obyvatel Velešína a lidí stojících v jeho čele je, aby ve městě kromě místních strážníků působili ještě místo dosavadních dvou, tři policisté státní. To se jim ale asi splní jen těžko.