Dobrovolníci zřejmě nebudou pomáhat lidem, kteří to potřebují. Českokrumlovské Centrum sociálních služeb má připravený program takzvané dobrovolnické pomoci či služby, ale město odmítlo finančně přispět na jeho rozjezd.

Podle koordinátorky projektu Ingrid Jílkové by dobrovolníci poskytovali různé služby seniorům, dětem, zdravotně postiženým spoluobčanům a podobným skupinám.

„Například by zdarma pomáhali v léčebně dlouhodobě nemocných nebo v nemocnici. Velmi často k některým seniorům docházejí domů a někdy si s nimi i jen povídají, což starším lidem často velice chybí,“ naznačila některé možnosti Jílková. Další variantou je vedení zájmových kroužků pro děti zdarma pod hlavičkou různých organizací.

Ovšem i pomoc zdarma vyžaduje peníze. Alespoň na rozjezd. Kdo si někdy sám zkusil vydělat pouhých osmdesát tisíc korun ví, že to zas tak jednoduché není. Právě taková částka je podle Jílkové nutná pro přípravu dobrovolnického centra, metodiky, právních podkladů i konkrétních programů, ve kterých by se mělo začít pomáhat.

V rámci druhé výzvy Komunitního plánu sociálních služeb se tak iniciátoři projektu obrátili na město Český Krumlov ve snaze peníze získat právě od něj.
Ovšem zastupitelé věc neodsouhlasili. Nečekaně, takřka bez vysvětlení.

Podle názoru některých zastupitelů služba nebyla tak vyvážená, jak by si představovali. Jak uvedl jeden z nich z nich, Stanislav Trnka (KSČM), je takto předkládaný projekt naprosto neprůhledným. „Já bych nejdříve chtěl vidět dvě tři osoby, které už něco takového vykonávají. Chci je vidět v akci, aby mi dobrovolnickou službu přiblížili. Platit dobrovolníkům? To budu raději platit profesionálům, které mohu kontrolovat a řídit,“ uvedl jako zásadní argumenty proti Trnka.

Pro sociální komisi Českého Krumlova bylo odmítnutí projektu zastupiteli velikým překvapením. „Centrum připravujeme už dva roky a je plně v souladu s Komunitním plánem Českého Krumlova. I když na odmítnutí mají zastupitelé plné právo, čekali jsme alespoň nějaké zdůvodnění, případně diskuzi,“ uvedla předsedkyně sociální komise Františka Kuncová.

Ani jedno však zatím plně nenastalo. Jak se zdá, služby dobrovolníků by v regionu, nebo přinejmenším v samotném městě byly vítány.

Jak dodává Ingrid Jílková: „V roce 2006 už jsme provedli průzkum, ve kterém se nám potvrdilo, že dobrovolnická služba je v Českém Krumlově žádaná. Další průzkum mezi veřejností ukázal, že by se našli i lidé ochotní takto zdarma pomáhat.“ Takový projekt je však podle ní nutné spustit na určité úrovni: „Ačkoliv vykonávají lidé tyto činnosti zdarma, je třeba je koordinovat, poskytovat jim servis ve smyslu školení, dohledu, nebo někdy i různých bonusů ve formě oficiálních setkání s veřejným poděkováním a občerstvením.“ Především školitelské, právní a metodické fáze už nějaké peníze stojí. Stejně tak tomu může být i s nájmem prostor pro centrum a podobně. Další provozní náklady už by ovšem mohly uhradit peníze z jiných, evropských zdrojů, které jsou pro tyto případy určeny.