Pomocnou ruku jim nyní podává českokrumlovská osobní asistenční služba, kterou provozuje zdejší Centrum sociálních služeb.

„Vím, že pokud je nějaký problém, mám se kam obrátit a mohu svoji dceru Zuzku svěřit asistentce,“ dodala při čtvrtečním slavnostním otevření kanceláře (Čk Deník 16. 8. 2008) této asistenční služby Jana Lavičková, matka malé Zuzanky, která ze svého vozíčku nadšeně dodala, že až vyroste, bude doktorkou, ale určitě bude také pracovat v českokrumlovském asistenčním centru.

Kancelář sídlí v budově Domů s pečovatelskou službou na Vyšehradě a měla by plnit dvě funkce. Podle koordinátory centra Ingrid Jílkové bude jednak administrativním zázemím pro asistenty, pro porady celého sedmičlenného týmu, nebo pro jednání se zájemci o službu.

Podle údajů českokrumlovského odboru školství, sportu a mládeže by se počet postižených dětí v regionu měl pohybovat kolem padesáti.

„O možnosti osobní asistence jsme už informovali všechny okolní školy a byli bychom rádi, kdyby se rozšířila,“ dodala k počtům Jindřiška Smolíková z odboru, do jejíž kompetence tento okruh spadá.

Osobní asistenční služba je financovaná především ze státních peněz. Podle koordinátorky projektu Ingrid Jílkové se krumlovskému Centru sociálních služeb podařilo od ministerstva práce a sociálních věcí získat dotaci ve výši 1,3 milionu korun na tento rok.

Finanční podpora

Finanční podpora města má dvojí účinek. Podle místostarostky Jitky Zikmundové byl příspěvek Českého Krumlova na tento i další obdobné projekty za loňský rok ve výši 750 tisíc korun. Smyslem tohoto vkladu je jednak některé projekty přímo financovat, ale také použít tyto peníze jako potřebný spolupodíl pro získání dalších grantů například od státu nebo kraje.

„Nejdůležitější na tom je, že oněch 750 tisíc vkladu se tak ICOSu a dalším podařilo zmnožit takřka na 3,8 milionu korun včetně 1,3 milionu od ministerstva práce a sociálních věcí, kterými podpořilo třeba tuto asistenční službu,“ dodává Zikmundová.

Důležité podle ní bude i pokračování této služby. „Je nutné, abychom se na podzim, při přípravě rozpočtu na příští rok sešli a vše vyhodnotili. Ideální by bylo, aby projekt pokračoval a nebyl záležitostí jednoho roku,“ shrnula místostarostka.

Zajímá vás více? Přečtěte si sobotní (17. května) vydání Českokrumlovského deníku.