Poplach, který by probudil i mrtvého, vyburcoval ve středu k večeru obyvatele Vyššího Brodu a Rožmberka nad Vltavou. V obavách volali na rožmberský hrad, jestli tam opravdu hoří. „Už jsem něco zažil, ale takhle hlasitý poplach ještě ne,“ smál se velitel Požární stanice Český Krumlov Jaromír Maurer. Do smíchu mu bylo proto, že se hasiči sjeli do hradu pouze kvůli cvičení.

Vzhůru na skálu

„Například na Rožmberku musí voda překonat výškový rozdíl zhruba padesáti metrů a vzdálenost sto dvacet sto třicet metrů,“ líčil Jaromír Maurer. „Přes čerpadlo a automobilovou stříkačku bychom museli tlačit vodu z Vltavy do suchovodů, tedy do dvou kovových rour, které vedou nahoru k hradu.“ Tam stojí další auto, které vodu žene na hradní nádvoří. Odtud do hradních prostor už ji musí rozvést s pomocí hadic samotní hasiči.

„Proto jsme nyní, stejně jako před nedávnem na krumlovském zámku, prověřovali funkčnost suchovodů a sestavovali dopravní vedení pro vodu až na půdu hradu,“ dodal velitel. Vše se navíc odehrávalo už za tmy, takže si hasiči museli zajistit i osvětlení nádvoří. „Při požáru se ovšem musí vypnout hlavní elektrický vypínač, takže uvnitř jsou hasiči odkázáni pouze na baterky. A tentokrát cvičili v dýchacích přístrojích, takže si to užili v plné parádě,“ dokreslil velitel.

Kde hořelo

„Vzpomínám si, že v 60. letech hořelo v klášterním kostele ve Zlaté Koruně,“ pohroužil se do minulosti ředitel Hasičského záchranného sboru Český Krumlov Pavel Vejvara. „Požár byl dost velký, patrně od svíčky chytly kostelní lavice, kouř zaplnil celou kostelní loď. Škoda byla dost značná, ale tehdy se to tak nebralo, protože kostely byly v nemilosti.“ Pak byl dlouho klid až do roku 1998, kdy prakticky shořela stodola v památkově chráněném Kvítkově Dvoře u Českého Krumlova. Další historický objekt poškodil oheň vloni, kdy hasiči likvidovali požár v bývalém klášterním pivovaře ve Vyšším Brodě.

Kudy k ohni

„Do hradů a zámků se s žádnou technikou nedostaneme. Proniknout k ohniskům požárů není jiná šance než přes nádvoří a vnitřkem po schodech. Strašně tedy záleží na tom, jak rychle se požár odhalí. Když se odchytí zpočátku, kdy je oheň lokalizován na jednom dvou místech, je šance ještě něco udělat a hodně zachránit. Ale jakmile plameny prorazí ze střechy ven, k ohnisku už se těžko dostaneme. Pak především bráníme tomu, aby se oheň nešířil dál,“ podělil se Pavel Vejvara o zkušenosti.

„Nedej bože, aby tu k něčemu takovému došlo. To bych v reálu zažít nechtěla,“ nechce ani slyšet kastelánka hradu Rožmberk Andrea Čekanová. „Je sem hrozně komplikovaná přístupová cesta. V každém případě spoléhám na profesionalitu hasičů. Je dobré při cvičení vidět, jak spolu profesionálové i dobrovolní hasiči kooperují.“

Celou reportáž o cvičení na rožmberském hradu najdete v pátečním (15. února) Českokrumlovského deníku.