Krumlovský potápěč hasičského záchranného sboru nechyběl před několika dny při zásahu na přehradě Hracholusky u Plzně, kde výletní parník narazil na skálu. Parník zůstal neovladatelný asi 30 metrů od břehu, z lodě unikaly ropné látky. Bylo nutné evakuovat pasažéry, instalovat norné stěny a prozkoumat trup lodi. To byl právě úkol potápěčů.

Unikátní zásah

Nejednalo se však naštěstí o skutečnou událost, ale o další z mnoha cvičení, které hasiči pravidleně absolvují. Potápěči na místo dorazili vrtulníkem. I když loď kotvila nedaleko břehu, nebyl jejich úkol právě jednoduchý. „Měli jsme prozkoumat trup lodi a případné díry zalepit s pomocí speciálních tmelů,“ upřesnil včera krumlovský potápěč instruktor HZS v Českém Krumlově Jiří Urban. „Musíme to umět, školeni jsme na ledacos, ale popravdě řečeno, toto jsme ještě nedělali,“ dodal.

Potápět se v českých sladkovodních vodách není zrovna slast, protože viditelnost pod hladinou je mizivá. „Tady to ještě šlo, úplná tma tam nebyla,“ podotkl potápěč. Na lipenské přehradě u výletní lodi naštěstí potápěčská skupina, která má v současnosti pět členů, ještě zasahovat nemusela. Další dobrá zpráva je, že se letos v létě nekonal ani výjezd k žádnému utonulému.

Celý příběh si přečtěte v Českokrumlovském deníku dnes, v pátek 7. září.