Pokud chtějí přežít, musí zajistit především bydlení pro mladou generaci, uvědomují si dobře obce v regionu.

Nové možnosti bydlení proto hledá například Benešov nad Černou, který už dlouho chystá jedenáct parcel pro výstavbu rodinných domů v lokalitě Farské pole, aby mu mladí kvůli bydlení neutekli pryč. Vize je to pěkná, ale háček je samozřejmě v penězích. Zasíťování parcel by vyšlo na 10 milionů korun, což je pro obec s rozpočtem 20 milionů problém.

Bydlení lákadlem

„Máme všechno zpracované a připravené. Snažíme se nějakým způsobem získat peníze. Problémem ale je, že se na zasíťování veřejných sítí do volného prostoru dotace nenabízejí,“ řekla starostka obce Veronika Korchová. „ Nemáme byty, a tak mladým nemáme vlastně co nabídnout. Zasíťování těch parcel je tedy pro naši obec priorita,“ zdůraznila.

O bydlení v Benešově přitom projevují zájem i lidé z jiných měst či obcí. „Někdo sice tvrdí, že jsme moc daleko, jenomže si zase musí uvědomit, že ležíme mezi Kaplicí, Novými Hrady a Trhovými Sviny, což není špatná pozice,“ je přesvědčena starostka. Někteří obyvatelé obce to ale vidí jinak. „Lidi to sem dneska moc netáhne. Nic tady není, dva obchody, dvě hospody,“ míní třeba Jan Pařízek.

Vliv vysídlení

Dnes má Benešov nad Černou necelých 1200 obyvatel i s okolními osadami. Pamatuje však časy, kdy jich měl dvakrát tolik. Například před druhou světovou válkou, která zavinila vysídlení mnoha německých obyvatel.

Výstavba nových rodinných domů je stejně důležitá i pro Dolní Dvořiště, kde by jich mohlo příští rok vyrůst zhruba třicet. „Lidé na ty parcely doslova čekají, stále se chodí ptát. Momentálně vše závisí na Pozemkovém fondu. Problémem je, že ještě nejsou vyřízené majetkoprávní vztahy. Domky pak vyrostou u těch stávajících a rozkládat se budou až ke škole,“ řekla starostka Dolního Dvořiště Helena Panská.

„Bojím se jen, že ceny zase nebudou pro pouhé smrtelníky, ale pro klientelu z Rakouska, která se rozhodne umřít v Dolním Dvořišti,“ obává se místní občanka Jana Jagerová.

Pomoc investora

Nové domy vyrostou i v Horní Plané v lokalitě Nad Hřištěm. Zastupitelé města při svém posledním zasedání odsouhlasili prodej parcel pro 35 rodinných domů.

„Investor musí v této lokalitě za vlastní peníze postavit veškeré inženýrské sítě. Poté je bezúplatně převede do majetku města,“ upřesnil starosta Horní Plané Jiří Hůlka.