Osm mrtvých, škoda za 16 miliard korun. I to je vzpomínka na ničivé záplavy ze srpna 2002, které pustošily Jihočeský kraj. Několikadenní přívalové deště tehdy rozvodnily řeky a potoky na jihu Čech. První povodňová vlna přišla ze středy 7. na 8. srpna, druhá udeřila v noci z pondělí 12. srpna.
Metly jako symbol
Symbolem děsivosti povodní v kraji se stala obec Metly na Strakonicku. V úterý 13. srpna před půl pátou ráno nevydržela hráz Metelského rybníka nápor vody. Ničivá vlna, dosahující výšky sloupů elektrického vedení, smetla v obci vše, co jí stálo v cestě. Pak zpustošila nedalekou obci Předmíř, kde i zabíjela. Na Písecku povodeň zase poškodila unikátní Kamenný most. Pod vodou se ocitla historická centra Českého Krumlova i Českých Budějovic. Velká voda ničila stavby ve Veselí nad Lužnicí na Táborsku a dalších městech a obcích.
Při povodních a likvidaci jejích následků zahynulo na jihu Čech osm osob. Smetla je velká voda, zabil padající podmáčený strom nebo zemřeli při pomoci ostatním, jako například hasič ve Veselí nad Lužnicí. O střechu nad hlavou přišel při povodních tehdy šestasedmdesátiletý Jaroslav Charvát z Kaplice na Českokrumlovsku. Ulici, kde bydlel, změnila velká voda v tankodrom, a statik rozhodl o demolici jeho domu.
„Půl roku jsem žil u dcery, potom mi syn vyjednal bydlení v domě s pečovatelskou službou,“ říká Charvát. „Mladí se dali do stavby a na stejném místě do dvou let vyrostl nový dům. Když dostavěli, přistěhoval jsem se k nim.“ Opadnutím vody ale nic neskončilo. Lidé opravovali poškozené domy, snažili se zapomenout na hroznou zkušenost. Sousedé si pomáhali navzájem, z celé republiky přijížděli dobrovolníci. V sutinách domů se pohybovali pracovníci neziskových organizací, jako např. ADRA, Člověk v tísni nebo Diecézní charita České Budějovice. „Na události před pěti lety nemohu zapomenout,“ přiznává ředitelka Oblastní charity Strakonice Olga Medlínová. „Jezdili jsme po zatopených místech v trabantu, holínky jsme nesundali z nohou. Lidé, kterým voda všechno vzala, potřebovali kromě vysoušečů také vlídné slovo a naději. Naše psycholožka pak za nimi jezdila ještě dalšího půl roku.“
Ředitelka Diecézní charity Michaela Čermáková tvrdí, že povodně v roce 2002 odstartovaly nové charitativní programy.
„Do té doby jsme s povodněmi neměli žádné zkušenosti. Teď jsou v jižních Čechách takřka každý rok. Loni jsme pomáhali vytopeným lidem ve Veselí nad Lužnicí.“ Škody na majetku v jižních Čechách dosáhly před pěti lety 15,7 miliard korun, což bylo 21,5 procent celkových škod v republice.
Nebezpečí trvá
„Povodně se natrvalo zapsaly do novodobých dějin Jihočeského kraje,“ říká hejtman Jan Zahradník. „Změnily myšlení lidí obyvatel regionu.“ Od té doby Jihočeši s rizikem povodní počítají. Kraj poskytl během pěti let ze svého rozpočtu na ochranu před povodněmi 107 milionů korun. „Podpořili jsme již dvě stovky protipovodňových akcí, ale to neznamená, že se nebezpečí na jihu Čech podařilo zažehnat,“ varuje hejtman.