Mosty spadlé, silnice neprůjezdné, mnohde nešel elektrický proud. Poškozené byly kanalizační i vodovodní sítě. Lidé sušili a vysoušeli, zápasili s bahnem a prakticky vše, co bylo zasažené vodou, vyhazovali. Navzájem si pomáhali jak se dalo, pomáhaly humanitární organizace i vojáci. Všichni vyvíjeli obrovské úsilí, aby se život co nejdříve znormalizoval.
„V tomto hrozném srpnu roku 2002 se ale také ukázalo, že ti, kdo ze zákona pomáhat mají, to také umí,“ zdůraznil včera František Mikeš, bývalý přednosta Okresního úřadu v Českém Krumlově. „Jako tehdejší předseda krizového štábu okresu mohu konstatovat, že spolupráce všech složek integrovaného záchranného systému byla příkladná. Nasazení všech odpovídalo vážnosti situace a tak organizace lidí i nasazování techniky při zachraňovacích pracích a poté při odstraňování bezprostředních škod probíhala bez chaosu a s maximální mírou efektivity,“ ubezpečil.
Podle jeho slov všechna zásadní rozhodnutí byla činěna s rozvahou včetně důkladného zvážení všech předvídatelných dopadů. „Přesto všechno byly následky povodně opravdu hrozivé a škody se vyčíslovaly ve stovkách milionů korun. Bez oddechu se po opadnutí vody začalo pracovat na odstranění škod na majetku privátním i veřejném. Nikdy nebude možné poděkovat těm, kdo v nepochopitelně krátkém čase dokázali něco neuvěřitelného. Těžce postižené město Český Krumlov uvedli vlastníci objektů do stavu, že ještě závěr turistické sezony roku 2002 probíhal bez viditelných stop po povodni. Samozřejmě, že opravy výrazně poškozených objektů trvaly delší dobu, a to i s přispěním finančních podpor, které stát na opravu škod mimořádně poskytl,“ zhodnotil.
Město je krásnější
„Dnes je město Český Krumlov, řekl bych, ještě krásnější, než bylo před povodněmi. Ať už soukromé nebo státní peníze byly vynaloženy s maximální úsporností, aby za ně mohlo být uděláno co nejvíc práce. A je to vidět. Pro cestovní ruch je dnes Český Krumlov výkladní skříní republiky. Dokonce i o dotaci na opravu povodní poškozené sportovní haly, za kterou byli obžalováni oba „povodňoví“ starostové, bylo požádáno správně.
To se ostatně potvrdilo rozhodnutím ministerstva financí městu dotaci ponechat, protože byla použita v souladu s jejím účelem. Postup krajského státního zastupitelství v této věci, kdy se státní zástupce rozhodl, že město Český Krumlov nemělo po povodních právo žádat o dotaci na odstranění povodňových škod, je už mimo logiku jak věci samé, tak práva jako takového. I když tento příběh je víc horor než pohádka, věřím v konec, který každá pohádka má. Pravda zvítězí a zlo bude potrestáno,“ doufá František Mikeš.