7. srpna
- V noci silný vítr lámal stromy a do rána déšť zdvihl hladiny všech toků v regionu. Hasiči měli jeden výjezd za druhým.
- Vodáky v kempech budila voda ve stanu, evakuovány byly mnohé dětské tábory, zejména na Benešovsku.
- Potoky a potůčky vylité z břehů se změnily v bouřící živel, ale řeky se celkem ještě držely. Třetí stupeň povodňové aktivity byl o půlnoci vyhlášen pouze na říčce Černé v Ličově a na Malši v Pořešíně, zatímco v Kaplici řeka nedosáhla ani 1. stupně povodňové aktivity.
- V Benešově nad Černou říčka Černá zatopila řadu rodinných domků, jejich obyvatelé otvírali vrata, aby voda bez problémů protékala.
- V Dolním Dvořišti Malše už zatopila některé stodoly, garáže, sklepy i kotelnu domku.
- Hasiči budovali provizorní zábranu v Rybníku u největšího rybníku, který hrozil vylitím.
- Odpoledne hasiči evakuovali lidi uvízlé v chatách na ostrůvku na soutoku Malše a Černé.
- Nicméně povodňová komise regionu odpoledne konstatovala, že situace není nijak dramatická. Ovšem déšť neustával.
8. srpna
- Ještě v noci se na Kaplici přihnala pohroma. Malše se vylila z břehů a zatopila část města mírou dosud nevídanou. Asi ve 22.30 hodin se začaly potápět domy na Bělidle. Pytle s pískem nepomohly. Vody náhle přišlo příliš mnoho.
- Praskla totiž soběnovská přehrada. Příval vody z říčky Černé na soutoku zastavil odtok Malše z města. Navíc se prakticky ve stejné chvíli protrhla hráz rybníka Pytlový v nedalekých Mostkách. Vlna z rybníka se valila na město.
- Ve dvě hodiny v noci, kdy voda kulminovala, hasiči na raftu evakuovali obyvatele ze zatopených domů na Bělidle.
- Časně nad ránem si rozběsněná Malše vzala lidský život. Muž z Blanska do práce nedojel. Při přejíždění zatopeného mostu v Kaplici ho voda u Bělidla i s automobilem strhla do říčního koryta a živého ho nevydala.
- Chvíli poté se prakticky na stejném místě stejným způsobem málem utopil pracovník společnosti JČE. Tomu se ale podařilo z vozu včas dostat, vylézt na strom obklíčený vodou, odkud volal o pomoc.
- Povolily hráze dalších rybníků na Kaplicku, přívalová vlna z přehrady poškodila mosty v Blansku a Ličově, stejně tak i lávky přes potoky. Mnohé vozovky bylo třeba uzavřít.
- V Českém Krumlově se voda dobyla zatím jenom do sklepů domů kolem toků, místy olizovala přízemí.
- Voda začala opadávat, ale region očekával další déšť a nové zvednutí hladin.
9. srpna
- Lidé v regionu se vzpamatovávají z první povodňové vlny. Voda v tocích klesá, lidé se snaží uklízet, co jde. Hasiči a ostatní odstraňují překážky v podobě kmenů, které brání volnému průtoku vody, lidé zjišťují předběžné škody.
11. srpna
- Na Českokrumlovsku se opět spustil dlouhotrvající vydatný déšť. Kaplici sice přímo nesužoval, ale řeky se zase vylily ze břehů.
12. srpna
- V pondělí ke třetí hodině ranní pronikavě stoupala hladina vody nejenom v Malši, ale i v Novodomském potoce. V Malši o 30 centimetrů výše než při první vlně.
- V pondělí během dne i na Kaplici přišla průtrž mračen. Země přesycená vodou další vodu nevstřebala. Hladina Malše dosáhla rekordu – 2,5 metru nad původní hladinu.
- Přírodní katastrofa dolehla i na Český Krumlov. Mnozí lidé z okolí nepřijeli do práce, voda je odřízla. Polečnice se změnila v rozdivočelou řeku, Vltava na mnoha místech vystoupala do míst, o kterých se ani největším pesimistům nesnilo. Lidé zachraňovali, co se dalo.
- Český Krumlov připravoval náhradní lůžka pro evakuované lidi. V některých místech regionu se lidé museli obejít bez elektřiny, přerušena byla i dodávka plynu.
- Odpolední déšť v podobě průtrže mračen situaci vyhrotil. Přehrada Lipno musela od 13 hodin upouštět 92 kubíků za vteřinu, v 17 hodin už 140. Očekávalo se, že velká voda z přehrady do Krumlova dorazí kolem 19. hodiny. Lidé byli na nebezpečí upozorňováni ampliony.
- Povodeň zasáhla celý regioon. Například Brložští se na návsi brodili po pás ve vodě. Do Větřní se dalo dostat jenom někdy, cesty byly uzavřené. Podobně byly zaplavené i další silnice v regionu, mnohé obce, osady byly odříznuté od světa.
- Na Kaplicku spadly další mosty a další můstky a lávky, třeba přes Novodomský potok v Kaplici, raději bořili lidé sami. Evakuace lidí z ohrožených míst běžela na plné obrátky.
- V okrese bylo ten den evakuováno 740 lidí, některé zachraňoval vrtulník. „Nic takového tu 150 let nebylo a doufám, že dalších minimálně 150 let už nebude,“ konstatoval předseda okresní povodňové komise František Mikeš.
- Záchrana a pomoc při povodních měla jasné priority: první na řadě byla záchrana životů a zdraví lidí, majetek až na dalších místech.
13. srpna
- Intenzivní déšť ustal. Přítok do lipenské nádrže se zklidnil, hladina v přítocích řek začala klesat. Povodeň postihla celé jižní Čechy, pod vodou mizely celé oblasti.