Už tento samotný název města napovídá, že v lužních oblastech je s přítomností vody prostě nutné počítat. Povodně roku 2002 byly extrémem, který by s největší pravděpodobností neodvrátila ani ta nejlepší protipovodňová opatření. Už jenom kvůli síle živlu, jakou prakticky žádná ze současných generací nemůže pamatovat.

Něco z historie

Ovšem nebyla to jediná zdejší velká voda. Podobně udeřila roku 1920 nebo hned dvakrát po sobě v roce 1947. „Jedna přišla 19. března a druhá na Silvestra 1947, ty byly největší. V roce 1953 přišla další, ale už menší,“ vzpomíná Josef Prokopec, který dodnes bydlí v těsném sousedství Vltavy. Mírně voda stoupla i v devadesátých letech minulého století. „Tady na to byli lidé zvyklí. Když hořel Hotel Růže, to s tím hned pár dní nato vyšly pohlednice od Seidela, ale velkou vodu už skoro nikdo nefotil, ta pro nás byla běžná,“ dodává pamětník. Počítalo s tím i vybavení spodních částí domů. Žádné betonové podlahy ani v přízemí, ani ve sklepech, ale kamenné podlahy, kterými se případná voda brzy vsákla pryč. V těchto prostorách také nebyly restaurace, ani technické vybavení kuchyní, ani obchody s drahým zbožím.

„My jsme věděli, že musíme věci vyskládat nad určitý schod do patra, měli jsme připravené zednické dřevěné kozy, přes které se položily žebříky a prkna a po nich se nad vodou chodilo,“ dodává Prokopec. Voda byla většinou za jeden dva dny pryč.

Budoucnost

Rozvoj Českého Krumlova chystaný nejen v centru, ale i v oblasti Chvalšinské se nutně protipovodňovým opatřením podrobit musí. Odstrašující příklad současné sportovní haly, ve které bylo během povodní zhruba 120 centimetrů vody, silně zasažený zimní stadion a tenisová hala, byly dostatečným varováním. Už při projektování nových budov, kterými by měla být jak nová sportovní hala, zázemí ledního stadionu, tak i chystané Vodní a relaxační centrum se bez něčeho takového prostě neobejdou. A je to vůbec možné a reálné?

„V souvislosti s přípravou Vodního a relaxačního centra zpracovala městu odborná firma hydrotechnickou studii, která prokázala, že umístění stavby v této oblasti je přípustné,“ konstatoval ředitel Českokrumlovského rozvojového fondu Miroslav Reitinger. Protipovodňová opatření by v těchto místech měla garantovat stoletou vodu.