Od 13.02 hodin o Velikonočním pondělí až do pondělních2.41 hodin likvidovali profesionální a dobrovolní hasiči požár balíků sena a slámy v Kladném u Kájova.
U hořícího stohu sena v areálu společnosti Agrocon Kájov zasahovali kromě českokrumlovské jednotky profesionálních hasičů také tamní dobrovolní hasiči spolu s hasiči z Chvalšin a Hořic na Šumavě. Požár způsobil škodu za 300000 korun, ale hasiči uchránili hodnoty za zhruba půl milionu korun. „Jednalo se o sousední bývalou administrativní budovu,“ upřesnil vyšetřovatel českokrumlovského záchranného hasičského sboru František Mráz.
„Právě odtud odjížděla jednotka kájovských hasičů. Požářiště už jenom doutnalo, ložiska ohně byla zlikvidovaná do dostatečné hloubky,“ informoval profesionální hasič Pavel Vitek, který se zúčastnil včerejší dopolední kontroly místa požáru. „Příčina požáru je zatím v šetření,“ nechtěl prozdradit více František Mráz.
O té nechtěl spekulovat ani vedoucí technik z Agroconu Kájov. „Nevíme, zda šlo o samovznícení, nebo jestli to někdo zapálil,“ řekl včera Jiří Novotný. Nicméně připustil, že samovznícení uskladněné hmoty je v tomto ročním období málo pravděpodobné a tedy podivné.
O tom byli před několika měsíci přesvědčeni i zemědělci z Dolního Třebonína a Netřebic, kterým také náhle vzplanula uskladněná sláma a seno. Požár skladu slámy, který vypukl 22. listopadu ve Velešíně Nádraží, hasiči zlikvidovali až po třech dnech. Podezření zemědělců na záškodníka se potvrdilo. „Vyšetřovatelé došli k závěru, že sklad někdo úmyslně zapálil. Pachatele se ale nepodařilo zjistit,“ sdělila včera mluvčí jihočeských profesionálních hasičů Alena Horáková. „Stejný závěr vyšetřovatelé učinili i v případě požáru stohu slámy u Prostředních Svinců 17. ledna. Zjištění pachatele je věcí policie, ale je to těžké, protože defacto všechny stopy zlikviduje oheň,“ dodala.
Zničení stohu sena, do kterého bylo přimícháno i trochu slámy, udělalo kájovským zemědělcům čáru přes rozpočet. „Stoh nám bude citelně chybět, protože loni byl na úrodu píce špatný rok a navíc neustále ubývá hektarů s obilím, takže mnohdy musíme slámu nakupovat. Nicméně přesto do nové úrody vystačíme,“ ujistil Jiří Novotný.