Prodat či neprodat pozemky města mezi sídlištěm Mír a obchodní zónou? A co na nich bude? Na tyto otázky budou muset v dohledné době odpovědět českokrumlovští zastupitelé.

Dlouhodobé názory obyvatel sídliště a jeho okolí jsou následující: „Pozemky leží ladem, ale čemu další supermarkety?“ Nebo, jak včera přiblížil jeden z místních Karel Podroužek: „Chce to spíše větší plochy pro parkování osobních aut.“

Názor opoziční KSČM není v tuto chvíli jednotný. „Zatímco kolega Štefan Smolen prosazuje, aby místo bylo stále vyhrazeno čistě pro byty, můj osobní názor je ten, že přední část pozemků u silnice by se měla prodat pro komerčně využitelné objekty už z toho důvodu, aby vytvořily hradbu od silného provozu. Za ní bych skutečně dál uvažoval o bytové výstavbě,“ upřesnil včera za klub KSČM zastupitel Stanislav Trnka.

Zastupitel Miroslav Máče (ČSSD) už dlouhodobě deklaruje, že prodej tohoto rodinného stříbra nepodpoří.

Podle starosty města Luboše Jedličky má lokalita zhruba 27 tisíc metrů čtverečních. „V tuto chvíli musíme zajistit koordinaci toho, co by mělo v těchto místech vyrůst a chceme mít tyto věci pod kontrolou,“ konstatoval Jedlička s tím, že radní připravují konkrétní podkladové materiály o možném prodeji, který chtějí předložit zastupitelům na červnovém zasedání.

Za kolik?

Cena by se měla pohybovat kolem dvou tisíc korun za metr čtvereční a prodej by přinesl městské kase částku kolem padesáti milionů korun. „O tom, co s takovými penězi udělat, by rozhodovalo zastupitelstvo. Koalice by určitě souhlasila s tím, že peníze použily jako spoluúčast na dotacích,“ přiblížil jednu z možností Jedlička.

Vzhledem k tomu, že spolupodíly na dotačních titulech se nejčastěji pohybují od deseti do padesáti procent získané částky, pak by v takovém případě mohlo zmiňovaných 50 milionů teoreticky městu vyzískat nejméně 50 až 450 milionů korun dalších.