Ovšem poslední dobou celorepublikový pokles nezaměstnanosti značně zamával také jejich pořadím. Malšín se z první trojky posunul do první desítky a Pohorská Ves ztratila své prvenství. To nyní předala Světlíku, který na konci února vykazoval nezaměstnanost ve výši 25 procent.

Obec se snaží s touto nepotěšitelnou skutečností bojovat. Do Světlíka se jí podařilo přilákat podnikatele, který v budově obecního úřadu před nedávnem rozjel kovo a elektrovýrobu, ve které našlo uplatnění dvanáct místních žen.

V nezaměstnanosti obcí hraje velkou roli jejich dostupnost. A to je právě kámen úrazu jak v Pohorské Vsi, tak ve Světlíku i Malšíně.

Bez dopravy

„Problémem je hlavně dojíždění. Autobus sem jezdí jenom třikrát denně,“ shodly se maminky malých dětí v Malšíně Taťjana Mikešová a Iva Kortišová. „Bez auta se tu člověk nechytá. Práce ve vsi není. Dřív tu zaměstnávali lidi Lesy a statky, ale to už padlo. A na Vyšebrodsku nějaká místa poskytují vlastně jenom hospody.“

Mladí utíkají

Podobně situaci vidí i Rozálie Lísalová, která v Malšíně bydlí od roku 1952. „Místní kravín zaměstnává jen tři lidi, mladší lidé dojíždějí do Vyššího Brodu a pak ještě zedníci s firmami všude možně. Někdo také pracuje v lese. V Malšíně bydlí hlavně hodně důchodců, mladí odcházejí pryč za prací. Staví se tu sice nové chalupy, ale ty jsou pro rekreaci.“

Špatné místo

Ani Světlík nemá ohledně možností výdělku příliš dobré umístění. „Několik žen jezdí do Větřní, ale fabrika snižuje stavy. Musejí tedy do Českého Krumlova, jenomže ten je poměrně daleko. Autobus sem zajíždí jenom dvakrát denně,“ řekl starosta Světlíka Michal Záhorák. „Nemyslím si, že je to taková dálka, ale musí se počítat s tím, že se nějaké peníze projedou. Ovšem dojíždět autobusem nemá cenu,“ míní Michal Záleha ze Světlíka.

Více v pondělním (7. dubna) vydání Českokrumlovského deníku.

Zuzana Kyselová, Václav Votruba