Stávková pohotovost patnácti zaměstnanců teplárny v Domoradicích pokračuje. Lepší mzdové podmínky pro nespokojené pracovníky se snaží s vedením firmy vyjednat odborový svaz KOVO.

Zaměstnanci zatím dál docházejí do energobloku pražské společnosti Carthamus a jako obyčejně plní své úkoly.

„Nejsou lidi. Je nás málo a málo peněz,“ přivítal nás včera nevesele jeden z pracovníků velína teplárny. Ve spleti mohutného zařízení obří kotelny není zrovna snadné narazit na člověka. „Dřív tu pracovalo 60 zaměstnanců, teď je nás tu patnáct plus jeden vedoucí,“ podotkl další muž venku na dvoře. Zaměstnanci se ochotně svěřili se svými problémy, ale jména vzhledem k nejisté budoucnosti zatím raději tají.

 

Málo peněz

„Máme malý základní plat,“ vysvětloval pracovník ve velíně. „Někdo také jenom 65 korun na hodinu. Vedení říká, že máme průměrný plat více než 22 000 korun, ale neuvádí za kolik hodin. Těch máme 200 až 300 a k tomu soboty, neděle, svátky a noční, to je tedy i s veškerými příplatky. Jiní lidé jsou v práci jenom 8,5 hodiny a mají ty samé peníze. Za celých dvacet let u firmy se nic nemění, slyšíme jenom sliby, a to i když nás teď má jiná firma. Přitom nám jde jenom o pár procent navýšení. Vždyť se teď zdražilo téměř všechno.“

Podle názoru pracovníků nyní v kotelně ohledně počtu pracovních sil panuje podstav. Firma kvůli snížení nákladů zmenšuje jejich počty, takže na zbylé zaměstnance spadly činnosti, které v minulosti vykonávali třeba další dva lidé. „Pro ty nahoře je to snadná věc. Tři funkce automaticky sloučí do jedné. Každý teď děláme za sebe a ještě za dva, ale za jedny peníze. A když se ozveme, je problém,“ rozčilovali se muži před kotelnou.

„Nechceme žádné zázraky, ale alespoň vykompenzování inflace,“ poznamenali. „Stávková pohotovost není odvaha, ale nutnost. Průměr je tu prý 22 000 korun, ale já mám 18 000 hrubého. V prosinci jsem bral 13 000 korun čistého a v tom jsou i odpracované soboty a neděle. Z vedení za námi ještě ani nikdo nepřijel, jenom nám posílají vzkazy. Zítra máme schůzi, na kterou snad konečně dorazí i vedení,“ dodal další z nich. Přímý vedoucí domoradické teplárny se k situaci nechce vyjadřovat. Naznačil, že své podřízené chápe, ale chápe také, že je firma kvůli loňské ztrátě hospodaření v těžké situaci.


„V každém případě se obyvatelé Českého Krumlova nemusejí obávat o dodávky tepla,“ ujistil Aleš Graf, předseda představenstva Centropol CZ, a. s., která od společnosti Carthamus teplo odebírá. „My jsme na energobloku Domoradice nezávislí, jelikož máme v systému zásobování teplem záložní kotelnu.“

„Naším úmyslem není někomu vypínat páru. Chceme jenom o něco vyšší plat,“ ujišťují zaměstnanci domoradické kotelny.