Hranice nedaleko této prakticky neobydlené, rozpadající se obce turisté doposud nacházeli otevřené jenom výjimečně na pár dní, když si to vyžádali obyvatelé sousedních rakouských vsí. Přitom do těchto civilizaci vzdálených končin se za krásami nádherné přírody vydávalo čím dál více lidí.
Od neděle tedy turisté mohou z Pohoří do Rakouska celoročně.
„Za tu chvíli, co se tam včera pohybovala naše hlídka, prošlo přes přechod asi sedmnáct lidí,“ řekl včera František Kodym z Referátu cizinecké a pohraniční policie Malonty. „Do konce listopadu je hraniční přechod Pohoří – Karlstift na nové turistické stezce z Pohoří do Stadlbergu otevřený od šesti ráno do 22 hodin, od prosince do března od 8 do 18 hodin,“ sdělil. „Ovšem pouze pro pěší, cyklisty, lyžaře a jezdce na koni, podobně jako v Cetvinách,“ zdůraznil.
Při slavnostním otevření v 10 hodin nechyběli také zástupci rakouské strany včetně místostarostky Karlstiftu.
„Prvního května Rakušané plánují k otevření této stezky ještě uspořádat větší slavnost u kapličky,“ prozradil včera Jiří Křiklava, starosta Pohorské Vsi, kde o otevření přechodu dlouho usilovali a kde v minulém týdnu honem ještě uklízeli trasu od polomů, protože se o otevření přechodu dozvěděli na poslední chvíli.
Ovšem i když je přechod průchozí, nesmí se výletníci nechat zmást zamčenou závorou. “Při otevírání přechodu došlo k faux paux. Na české straně asi padesát metrů před hranicí je zamčená závora, což byla docela ostuda. A policisté s Lesy ČR si jako horký brambor přehazovali, kdo je za to zodpovědný,“ poznamenal starosta.
„Toto místo na turistické stezce Pohoří na Šumavě – Stadlberg je otevřené dočasně,“ upřesnila mluvčí ministerstva vnitra Jana Malíková. „Fungovat bude až do zřízení nového určeného místa, jehož realizace podléhá platnému mezivládnímu ujednání mezi českou a rakouskou stranou,“ doplnila.
Přechod Pohoří – Karlstif tak doplnil další již otevřené přechody pro turisty na Českokrumlovsku, kterými jsou Cetviny – Hammern, Cetviny – Mairspindt, Dolní Dvořiště – Eisenhut a Český Heršlák – Deutsch Hörschlag.