Turistická sezona nabírá na tempu. Dokladem jsou i vybudované předzahrádky, které mají restauračním provozům umožnit lepší kontakt se zákazníky.
V Českém Krumlově takových zařízení vyrůstá nepočítaně. Jejich povolení umožňuje vyhláška města. O zábor veřejného prostranství je třeba požádat a předzahrádku lze mít krátkodobě, ale i třeba celoročně.
„Stanovené sazby za to nejsou nijak přemrštěné a jsou adekvátní našemu městu, turistickému ruchu i obratu dosahovanému na těchto zahrádkách,“ říká starosta Luboš Jedlička s tím, že je to určitá forma podpory města těm podnikatelům, kteří o to požádají. „Pokud předzahrádka jednoho nebrání druhému v jeho podnikání a nebo nebrání městu, pokud jde o cestní a komunikační systémy, tak se tomu v žádném případě nebráníme. Pokud by to ale bylo v kolizi, město má v ruce nástroj, který může předzahrádky odstranit nebo nepovolit. Každou žádost řešíme individuálně,“ zdůrazňuje starosta.
Poplatky ze záboru jsou příjmem rozpočtu města a jsou vraceny zpět do údržby toho, co turistická sezona vyžaduje.“
Zcela jiná situace je třeba v nedaleké Křemži. Předzahrádky tam nejsou vídaným jevem. Hospody pro ně totiž nemají prostor.
„S tímto případem jsme se setkali jenom jednou a tenkrát jsme zábor podpořili symbolickým poplatkem,“ říká starosta městyse Josef Troup. Ačkoliv byli občané spokojeni, předzahrádka vydržela pouhý rok. Od té doby se už žádná neobjevila. „Je to škoda, ale s předzahrádkami nemáme tudíž žádné zkušenosti,“ dodává Troup.
Odlišná zkušenost je na Lipensku. Například v Horní Plané jsou předzahrádky neodmyslitelnou součástí letní turistické sezony. Většinou se začínají instalovat v květnu.
Město má od roku 1996 vyhlášku na regulaci pronájmu svých ploch určených pro předzahrádky. Cena není nikterak dramatická. „Je to symbolicky stimulační záležitost. Stimulační proto, abychom mohli rozšířit nabídku pro turisty, a aby se dala navýšit stravovací kapacita,“ zmiňuje starosta města Jiří Hůlka.
Peníze za pronájem veřejného prostranství jsou zahrnuty do rozpočtu. Poplatek však není koncipován tak, aby byl pro město za každou cenu výdělečný. „Výhoda je v tom, že je to pak s provozovateli o dohodě, a tudíž nejsou žádné problémy. Příkladem může být loňský rok, kdy jsme po jedné straně náměstí potřebovali protáhnout teplovod, a tak jsme museli zahrádky zrušit. Nikdo však na nás nevyrukoval se smlouvou nebo něčím podobným,“ tvrdí Hůlka a dodává, že předzahrádky jsou hlavně také hezkým koloritem města.