Končící sezona nabízí mnoho druhů ohlédnutí. Například za turistickým ruchem a jeho spojením s narušením veřejného pořádku a nebo za tím, jak občané města vnímají práci městské policie. Nebo také jak vnímají uplynulé období sami strážníci.

 

Občané

„Myslím, že se dost ukazují na místech, kde to, jak se říká, hoří,“ konstatovala včera obyvatelka Květoslava Jindrová v jednom z místních obchodů. „Většinou tím asi dost věcí podchytí a co se týká nelegálního parkování ve městě, to mají určitě dobře podchycené a hlavně je potkávám v každou denní dobu, brzy ráno i pozdě večer.“ To je jeden názor za mnoho podobných a většinou i převládajících.

Jsou i negativní názory, které však převládají spíše na princip zákazů parkování či vjezdů do samotného centra a také jeho přílišného hlídání jak kamerovým systémem, tak policií. „Je to tady moc utažené a přísné,“ uvedl jeden z místních podnikatelů, který si ale nepřál být jmenovaný. To ale není názor na práci policie, ale na městský systém.

 

Strážníci

„Osobně jsem rozdíl mezi touto a předchozí sezonou viděl přinejmenším v tom, že nás, jako strážníků, bylo na zvládnutí práce o čtyři méně,“ konstatoval včera velitel Městské policie Jan Šítal. Trend prohřešků turistů i místních je podle Šítala víceméně stejný.

„Perou se místní i cizinci, dopravní předpisy porušují také stejně místní i turisté. Méně bylo pouze různých přepadení ať už na ulici, nebo v uzavřených objektech,“ dodal. Město je podle všeho bezpečnější, což se může připsat jak častějším pochůzkám, tak i kamerovému systému. Díky němu předali strážníci pět odhalených činů tohoto typu Policii České republiky, která na základě poznatků kamerového systému zahájila trestní stíhání. Kamerový systém se v těchto dnech začíná rozšiřovat o další tři kamerové body.

 

Čísla

„Od začátku kalendářního roku jsme udělili v blokových pokutách o 200 tisíc korun víc než za celý loňský rok. Zatím bylo blokově vybráno milion sto tisíc, dalších sto padesát tisíc jsou pokuty udělené na složenky,“ vypočítává Šítal.

Devadesát procent pokut bývá zpravidla uděleno v dopravě, tedy za špatné parkování, za vjezdy do pěší zóny, za porušení zákazů zastavení nebo za nevhodné parkování na pozemcích města. Podle velitele zabírají tyto prohřešky i nejvíce pracovního času strážníků a pokud by jich ubylo, mohli by se věnovat více i dalším pochůzkám. Častým prohřeškem, ale i zdrojem pro pokuty je rušení nočního klidu především během letní sezony. „Tou dobou město žije, někdy až moc živě. Je otevřený kemp, předzahrádky a mnoho restaurací,“ popisuje zdroje nepořádku Jan Šítal.

 

Kuriozita

Některé prohřešky jsou ovšem k pousmání, například letní koupání mladého mileneckého páru v Rybářské ulici. „Ti si užívali ještě za podvečerního světla v rouše Adamově i Evině nejen koupání, ale i milostných hrátek před zraky mnoha turistů, takže naše hlídka musela zasáhnout,“ připomněl velitel.