Pozemek kolem kostela, kde byl původně hřbitov, bude v blízké době středem zájmu obce.
Přídolští se budou snažit zrekonstruovat spadlou zeď, která byla kolem kostela. Opravy by se měl dočkat i velký kříž, který leží na pozemku.
„My jsme žádali o kus pozemku, kde je velký kříž. Chtěli jsme, aby nám ho církev dala, abychom ho mohli opravit. Nemůžeme přece opravovat něco cizího. Církev nám řekla, že nemá cenu to rozdělovat, že si ho máme vzít celý. Církev na opravy nemá. Jsou rádi, když jim někdo sponzorsky opraví kostel,“ říká starosta obce Jiří Štěpánek.
Zastupitelstvo nakonec rozhodlo, že pozemek přijme. Je evidentní, že nikdo jiný by se o něj nepostaral.
„Opravy budou samozřejmě zase podle peněz. Jenom rekonstrukce zdi bude stát milion korun. Může to trvat i dvacet let, než to bude celé hotové. Jinak to ale nejde, peníze na to nemáme.“
Přídolí se nějakou dobu věnuje i rekonstrukci drobné sakrální architektury. Momentálně by měla dostat grant 30 tisíc korun na opravu dvou kapliček. „Nemám to ještě papírově, ale mám to přislíbené. Písemné vyhotovení zatím čeká,“ zdůrazňuje starosta.
Obec žádala i o dotaci na opravu velkého kříže na hřbitově, ale s tou neuspěla.
Co se týče menších křížků, tak i zde je problém s vandaly a zloději, kteří slovo úcta neznají a snažení ostatních lidí bojkotují svojí hloupostí.
„Já to opravdu nechápu. K čemu jim je ukradený kříž? Vždyť za něj nemůžou dostat skoro žádné peníze. Je to hrůza. Krade se prostě všechno,“ kroutí Štěpánek nechápavě hlavou.