„Vzpomínám, že za minulého režimu bylo běžně zvykem, že auty přijela parta dělníků, každý si dal několik piv a zase odjeli,“ líčil včera provozní restaurací Jan Maurer. „Teď to není o mnoho lepší. Lidé si z bodového systému nic nedělají. I třeba během plesů se vždy najdou někteří, kteří si dají pár pivek a pak odjíždějí v autech, která řídí. Policisté ale často návštěvníky odjíždějící z těchto akcí kontrolují. Mě také jednou zastavili v 1.30 hodin, když jsem jel z restaurace poté, co jsem ji zamkl. Nic jsem ale nenafoukal, i když se sem tam prohřeším jedním pivkem při obědě, kterým musím spláchnout vepřovou,“ říkal s úsměvem.
Silnice nestačila
Vlasy hrůzou na hlavě ještě teď vstávají ženě z Českokrumlovska, která nechce být jmenována, když si vybaví motoristu, na jehož jízdu do smrti nezapomene. „Při jízdě do táhlého hořického kopce mě nedávno předjel řidič, který ji musel mít jako z praku. Zděšeně jsem zírala, jak přede mnou kličkuje napříč přes dva jízdní pruhy, a trnula hrůzou, kdy smete někoho protijedoucího. Úplně jsem se z toho rozklepala,“ vyprávěla.
Viník alkohol
Někdy ale na nedodržování pravidel paradoxně doplatí samotný řidič. „Kamarád si dal po obědě dvě tři piva a jel do města. Na náměstí do něho zacouvala řidička, která vyjížděla z parkoviště. Ačkoliv za to jasně mohla ona, kvůli alkoholu byl vinen kamarád. A tak on došel vybrat peníze do bankomatu, které dal té ženě, aby nezavola policii,“ vybavil si se smíchem příhodu Jaroslav Mach z Domažlic, toho času v Českém Krumlově.