Mnozí z vycházejících žáků sice o svém dalším životě  ještě  nemají právě jasno, ale nabídka rozmanitých oborů na školách v regionu je pestrá.

V českokrumlovském gymnáziu budou přijímat 90 žáků do tří tříd. To konkrétně znamená po třiceti mladých lidech do tříd čtyřletého, šestiletého a osmiletého studia.  „Přihlášek nám již přišlo hodně, ale vzhledem k tomu, že si děti mohou dát přihlášky na školy dvě, nedá se z toho ještě nic usuzovat," podotkla včera zástupkyně ředitelky Martina Tomešková.    Přijímací zkoušky na českokrumlovské gymnázium jsou stanovené na 22. dubna. „A 21. března organizujeme přijímací zkoušky nanečisto," doplnila Martina Tomešková důležitou informaci pro zájemce o studium.  Tato zkouška se koná od 8 hodin v přednáškovém sále gymnázia. Uchazeči o studium z pátých, sedmých a osmých tříd základních škol si díky tomu mohou přijímačky vyzkoušet  a absolvovat testy SCIO určené pro gymnázia.

Například pro přijetí do čtyřletého gymnázia platí kritéria: v přijímacím řízení může zájemce získat maximálně 190 bodů. Z toho maximálně 140 bodů za testy SCIO a 50 bodů za prospěch na základní škole a za úspěchy 
v soutěžích, přičemž za úspěchy v soutěžích  je možné dostat do 10 bodů.

Kaplické gymnázium může přijmout až třicet dětí z pátých tříd pro osmileté gymnázium, na obchodní akademii rovněž třicet uchazečů. „Také šestnáct dětí do takzvaného vyššího ročníku," upozornila Marta Caisová, ředitelka Gymnázia, Střední odborné školy ekonomické a Středního odborného učiliště Kaplice. To znamená děti z devátých tříd základní školy na osmileté gymnázium, kdy deváťáci nastoupí do kvarty.

Také tady čekají uchazeče u přijímaček na gymnázium testy SCIO, ale na obchodní akademii testy podle výběru a  rozhodnutí školy.

„Přihlášky nám přicházejí, momentálně víc jich je na učební obory," sdělila Marta Caisová. „Tam budeme přijímat do 30 žáků na obor kuchař –  číšník a po čtyřiadvaceti do oborů mechanik – opravář motorových vozidel nebo-li automechanik a oboru opravář zemědělských strojů," dodala ředitelka. Až třicet uchazečů může pojmout dvouletá nástavba.  První kolo zkoušek na kaplické střední školy se bude konat stejně jako na všech středních školách 22. dubna.

Řadu zajímavých oborů nabízí také Střední zdravotnická škola a Střední odborné učiliště Český Krumlov.  Na čtyřletý  obor  s maturitou přijme 30 žáků, stejný počet na tříletý obor s výučním listem kuchař – číšník. Volit je možné ještě obory pečovatelské služby, prodavač, zedník, truhlář, klempíř, tesař a jiné.  „Celkem tedy budeme otevírat tři třídy po třiceti žácích," řekla ředitelka školy Martina Kokořová.  „Zájemci o obor zdravotnický asistent budou skládat přijímačky z biologie člověka," upřesnila.
Mimochodem vzorový test z biologie pro přijímací zkoušky najdete na internetových stránkách školy.
Deváťáci i jejich rodiče by měli při výběru školy také zvažovat, jakou má vystudovaná profese naději na uplatnění na trhu práce.  Školy na Krumlovsku nabízejí učňovské obory, po nichž je na trhu práce ze strany firem poptávka, ale bohužel zájem dětí o tyto obory je malý.

„Je pravda, že povědomí rodičů se v tomto směru v posledních letech pozitivně mění, ale zájem o učební obory je pořád malý," konstatoval vedoucí Střediska praktické výuky SOŠZ a SOU Český Krumlov Pavel Postl. „Snažíme se počty  učňů v oborech udržet, ale také my, stejně jako jiné podobné školy, se potýkáme s tím, že děti na vyučení mají mnohdy hodně špatný prospěch a nemají odvahu na náročnější stavební obory.  Navíc velice upadá manuální zručnost dětí, jak doma vysedávají u počítačů a moc toho doma nedělají."

Protože nedostatek kvalitních řemeslníků přetrvává, snaží se kraj potřebné učební obory podpořit finanční injekcí.  Díky tomu jsou například na krumlovské zdravotnické škole obory zedník, klempíř, tesař a pokrývač zařazeny do Stipendijního motivačního programu Jihočeského kraje, žáci tak vedle odměn za produktivní práci mohou získat další finanční příspěvky.

Náročnější studium poskytuje velešínská střední odborná škola. Od roku 2011 nabízí kromě jiných maturitní  obor letecký mechanik, od něhož si vedení školy slibovalo velký zájem mladých lidí, ale to se nestalo. Ve školním roce 2013/2014 nebyl kvůli nedostatku studentů otevřen ani první ročník. Střední  odborná škola strojní a elektrotechnická ve Velešíně se ale nevzdává a leteckého mechanika nabízí i pro další školní rok.  Také tady vzor testu k přijímačkám najdete na stránkách školy.