Zásadní rekonstrukce se dočkalo po čtyřiceti letech plavidlo pro převoz osob a cyklistů po Lipně. Projekt vyšel na více než půl milionu korun. O návratnosti město sice pochybuje, ale doufá, že se něco vrátí podnikatelským záměrem.
„Máme představu, že by se ta loď mohla stát v budoucnu i základem pro výletní plavby, že bychom udělali třeba linku Horní Planá nad srdce Vltavy. V dnešní době je po této službě poptávka,“ říká starosta města Jiří Hůlka.
Nyní je vše ale pouze ve fázi úvah a ověřování, jestli je ten záměr vůbec životaschopný a hlavně, jestli ho město utáhne po finanční stránce.
Pokud se podaří získat všechna povolení a město zjistí, že to celé zvládne, tak se do akce s největší pravděpodobností pustí.
K rekonstrukci však nedošlo pouze díky těmto plánům. Hlavním krokem byla bezpečnost pasažérů, protože na tom nebyla loď již technicky nejlépe.
„Když jsem plavidlo viděl obnažené, vypadalo jako okousaná kost ryby. Zůstal z něho pouze páteřový rám, což jsou tři trubky a žebra. Celé opláštění se muselo odřezat a sundat. Musely se nechat vyrobit speciální plechy, které mají test na použití pro plavidla,“ dodává Hůlka.
Město provozuje dva převozy. Rekonstrukce se dočkal ten menší, který občas slouží také k udržování volné plavební dráhy, když začíná mírně mrznout. Je totiž operativnější a má nižší spotřebu. Větší převozní rám je konstruován na šest automobilů a pasažéry.