Do problémů se dostali rybáři, když je v neděli 20. května v podvečer na vodní hladině lipenského jezera zastihl silný nárazový vítr. „Bez nadsázky jim život zachránil tamní přívozník,“ nepochybuje vedoucí českokrumlovské Vodní záchranné služby Českého červeného kříže Milan Bukáček.
Na hladině se zvedly půl až třičtvrtěmetrové vlny a dvě pramice s rybáři se začaly nebezpečně plnit vodou. Z posledních sil se mužům podařilo dostat se ke druhému břehu poblíž Kyselova, odkud ale pro ně vedla jediná cesta k návratu – a sice znovu přeplout jezero.
Nevěděli koho zavolat na pomoc, ale na ceduli u přístaviště přívozu našli telefon na převozníka.
„Volali mi kolem 19. hodiny,“ vzpomínal včera Karel Vlášek, který v neděli už v pět hodin odpoledne odjel z Dolní Vltavice domů do Českého Krumlova. „Vyprávěli mi, jak se s loděmi plnými vody v řádících vlnách jakž takž doplácali na druhou stranu. Po břehu je to zpátky kolem dokola 80 kilometrů, navíc nikde nikdo nebyl. Kdyby se pustili znovu na vodu, určitě by to s nimi špatně dopadlo,“ konstatoval. Neváhal, skočil do auta, vrátil se do Vltavice, nastartoval loď a pro rybáře dojel. „Šlo o čtyři rybáře z Pardubicka. Byli celí šťastní. Naložil jsem je i lodě a vše, co měli s sebou,“ dodal Karel Vlášek.

Více v pátečním (25. května) vydání Českokrumlovského deníku.