Ze stromů totiž tekly slzy. Nevídaný jev pozorovatele překvapil. Smutnily stromy? Plakaly snad radostí, že zima pomalu odchází o kus dál?

„Domnívám se, že za to mohou teplotní rozdíly, na které nebyly stromy přizpůsobené. Kořenovým systémem vzlínala voda a zřejmě tam, kde si našla nějaké ranky, začala v těch místech díky obrovskému hnacímu tlaku odkapávat,“ vysvětlila vedoucí českokrumlovského Ekocentra Šípek Kateřina Svobodová, která Českokrumlovský deník na zajímavý přírodní jev upozornila.

Je to přirozené

I když mohou plakající stromy leckoho překvapit, Petr Apfelthaler z českokrumlovského odboru životního prostředí ubezpečuje, že se jedná o naprosto přirozený jev, který je dobře viditelný například na javorech či břízách. „Teplotou to určitě není ovlivněné. Může za to veliký proud mízy. Opravdu se nejedná o nic zvláštního,“ ujistil Apfelthaler.

A kde jsou plakající stromy v Českém Krumlově k vidění? „Pozorovala jsem tento jev například na Vyšehradě a také na břízách na Špičáku, což mě zaujalo,“ řekla Svobodová.