Na každoročním setkání partnerských měst, které se uskutečnilo během tohoto víkendu, se za Český Krumlov zúčastnil i čtyřčlenný tým Centra pro pomoc dětem a mládeži. Ten, kromě navázání dalších mezinárodních kontaktů, dostal příležitost mezinárodně představit své úspěšné projekty Step up a Lidé a světové dědictví UNESCO.

Podle ředitele Centra Vlastimila Kopečka prodiskutovali také možnou budoucí spolupráce s ostatními partnerskými městy. „Jde nám i o to, abychom našli témata pro další projekty, do kterých bychom se mohli zařadit společně s podobnými organizacemi z partnerských měst,“ nastínil Kopeček před odjezdem do slovinského Slovenj Gradce, kde setkání partnerských měst probíhalo.

Projekt vyráží ven

Hlavními aktéry projektu Lidé a světové dědictví UNESCO se o letošních prázdninách stalo 36 mladých lidí ve věku 15 až 18 let z Lotyšska, Portugalska, Rumunska, Bulharska, Itálie a České republiky. Pro ty byl Český Krumlov po dva týdny domovem, ale i zdrojem inspirace pro tvorbu reportáží i uměleckých děl. Projekt má pokračování v prezentaci svých výsledků na CD, které jeho průběh a výsledky přesně zdokumentuje, včetně všech reportáží, které v Českém Krumlově mládežníci natočili. K tomu se připravuje i putovní výstava po jednotlivých zemích, odkud mládežníci pocházeli. Terčem obdivu pořadatelů projektu se staly zvláště Rumunské děti. „Velmi mile nás překvapili. Je znát, že mají za sebou nelehký život, ve kterém si museli mnoho vybojovat. O to víc sami umí,“ uvedla spoluorganizátora Pavla Kopečková.

Navzájem

Pokud znalosti z natáčení reportáží a umělecké tvorby zapustí kořeny i jinde, nastane tak podobný efekt, který před několika lety přinesl do českokrumlovského Centra pro pomoc dětem a mládeži z německého Straubingu nový nápad. „Díky podobné inspiraci tady totiž vzniklo nahrávací studio a internetové rádio pro mladé,“ doplnil Vlastimil Kopeček. Peníze na ně získalo Centrum díky mládežnickým fondům v Evropské Unii.