O co jde? Jak uvedl Vlastimil Kopeček, ředitel Centra pro pomoc dětem a mládeži a tedy i Streetworku, smyslem projektu Viktorie je vyhledávat a oslovat lidi, kteří poskytují sexuální služby za úplatu, a působit na změnu jejich chování.

„Jinak řečeno, úplně ideálním cílem je přesvědčit prostitutky, aby se, za prvé, pokusily změnit způsob své obživy, za druhé pak poskytnout jim poradenství v ohledu zdravotním, ale i právním,“ upřesnil včera Kopeček.

O prostituci se říká, že je nejstarším řemeslem na světě a dokud bude o služby lehkých dívek a žen zájem, do té doby bude tato živnost vzkvétat. Ale proč to nezměnit, nebo se o to alespoň nepokusit? Má to smysl? Podle Kopečka, minimálně po zdravotní a bezpečnostní stránce projekt určitě smysl a naději na úspěch má. Nakolik se prostitutky nechají zviklat ke změně životního stylu, to zůstává otázkou. „Na druhou stranu ovšem, proč to nezkusit,“ dodal Vlastimil Kopeček.

Samotný Streetwork, tedy jedno z pracovišť Centra pro pomoc dětem a mládeži, zkušenosti s protidrogovou tematikou má. Jeho kontaktní a protidrogové K-centrum poskytuje například výměnnou službu injekčních stříkaček, poradenství a další služby po značné části českokrumlovského regionu.

Co tedy budou streetworkeři konkrétně dělat? „Prostitutky oslovíme, nabídneme jim naše služby, tedy určité poradenství, výměnu, drogové služby, sociální poradenství a pokud budeme schopni jim pomoci, pomůžeme,“ upřesňuje Pavlína Vrobelová.

Projekt je pilotní, poběží od dubna do prosince, poté následuje vyhodnocení. To ukáže, co dál.

„Od ministerstva práce a sociálních věcí jsme dostali grant ve výši 130 tisíc korun na terénní a sociální služby. Projekt bude probíhat jeden den v týdnu a finančně jde o to, aby naši lidé měli na benzín, na základní zdravotní materiál a na mzdy,“ shrnul na závěr ředitel Centra pro pomoc dětem a mládeži Vlastimil Kopeček.