Projekt relaxačního a regeneračního centra Zvonková, na kterém Horní Planá pracuje už tři roky, dostal další ránu pod pás. Ochránci přírody řekli stop, a město musí hledat jiné řešení. Objekt tedy čeká další chátrání.

„Musíme nyní změnit územní plán, abychom dosáhli potřebné kapacity. Původně jsme plánovali 360 lůžek s padesátiprocentní obložeností. V největší kapacitě by se jednalo zhruba o 180 lidí,“ řekl včera starosta Horní Plané Jiří Hůlka. „Bohužel to bylo moc. Po několika kontaktech se Správou Národního parku a Chráněné krajinné oblasti Šumava jsme přišli s tím, že jsme schopni kapacitu snížit minimálně na hodnotu 320 lůžek,“ dodal.

Včera ráno dostalo město od Správy národního parku číslo, jakou kapacitu si představuje.

„Číslovku budeme samozřejmě pečlivě zkoumat, ale vypadá to, že je spíš mimo realitu. Je to úplně o jiné ekonomice,“ naznačil Hůlka.

Pozastavení projektu je pro město a investora o to smutnější, že podobný areál v klidu roste jen o dva kilometry dál v Rakousku, kde to zákony dovolují.
„V té souvislosti mě napadá, že je náš projekt záměrně zdržován kvůli rakouskému projektu. Zelení jsou mezinárodně koordinovaní a domlouvají se, co je pro ně přijatelné a naopak,“ řekl starosta. „My stavět nemůžeme a Rakušané staví bez veškerých problémů. Turisté budou zůstávat za hranicí, kde budou samozřejmě utrácet. K nám se budou chodit dívat a odhazovat odpadky. Peníze pak zase půjdou utratit tam. Dříve železná opona se změnila v oponu zelenou, která je ještě horší,“ konstatoval.

Z historie

Zvonková má za sebou poměrně trpkou minulost. Po druhé světové válce bylo odsunuto původní německé obyvatelstvo a Zadní Zvonková skončila v zakázaném hraničním pásmu. V Přední Zvonkové se usídlili příslušníci pohraniční stráže. Oblast, kde by mělo vzniknout relaxační a regenerační centrum, je dnes minimálně obydlená. Nedaleko se nachází lyžařské středisko.