Podle Radima Novotného, třídního učitele dobrovolníků, žáci informují o možných rizicích, přenosu, ale i o tom, kde a jak se kontaktovat, pokud by občané města nebo jeho návštěvníci chtěli vědět ještě více. „Žáci také prodávají odznáčky nebo pohlednice a výtěžek poputuje právě na boj s touto zákeřnou chorobou,“ doplnil Novotný.

Včera dopoledne dohlížel mimo jiné na dva své svěřence, Lukáše Beera a Vojtěcha Bícu. „První prosinec byl vyhlášen Světovým dnem boje proti AIDS. Každá naše třída si rozebrala některý den v tomto týdnu a různá místa v Českém Krumlově,“ uvedl Lukáš Beer. Jeden z těch, kteří si odznáček zakoupili, byl i Jan Kočnar. „AIDS je takový novodobý mor a já bych rád, aby i to málo, co jsem zaplatil, pomohlo k tomu, aby se nemoc zlikvidovala,“ odpověděl na dotaz, proč vlastně přispěl.

Podle neustále zpřesňovaných odhadů Mezinárodní zdravotnické organizace dnes žijí na zeměkouli asi 33 milióny lidí infikovaných virem HIV. „V Jihočeském kraji je 34 obyvatel nakažených HIV, šest už je ve stadiu AIDS,“ upřesnil včera mluvčí Krajské hygienické stanice František Kotrba.