A nejen to. K 31. prosinci 2015 platnost všech průkazů OZP končí. „Jejich držitelé, kterých je v republice na 230 tisíc, už tak nebudou moci v případě, že si včas nezajistí jejich výměnu, využívat žádné benefity a nároky, které jim z vlastnictví průkazu vyplývají," upozornila Kateřina Sadílková, pověřená řízením Úřadu práce (ÚP) ČR.

Na Českokrumlovsku si pro nový průkaz stále nepřišlo zhruba padesát osob. „Pokud si průkaz nevymění, nebudou mít například nárok na parkovací průkaz, nebudou moci zastavit na vyhrazeném místě pro invalidy, nebudou mít nárok na slevu jízdného a další," připomněla Vendula Pohlová, vedoucí oddělení příspěvku na péči a dávek pro osoby se zdravotním postižením českokrumlovské pobočky ÚP.

Nestihnou-li si průkaz vyměnit do konce roku, nezbude jim nic jiného, než si podat novou žádost a absolvovat nové posouzení zdravotního stavu.„U některých osob by to ovšem mohlo znamenat, že nebudou mít na průkaz OZP nárok, protože zákony se od té doby, kdy jim byl vydán průkaz, změnily," uvedla Vendula Pohlová.

„Výměna průkazu nebyla problémová," popsala předsedkyně oblastní pobočky Sjednocené organizace nevidomých a slabozrakých Jiřina Divišová z Českokrumlovska. „V dubnu jsem na naše jarní shromáždění pozvala pracovnice z úřadu práce. Ty nás o všem informovaly a donesly i potřebné dokumenty."

Pro účely vydání nového průkazu OZP je třeba doložit starý průkaz (průkaz mimořádných výhod, dočasný průkaz), aktuální fotografii, která odpovídá formátu podobizny určené na OP (35 mm x 45mm), a občanský průkaz.

Držitelé průkazu OZP mají nárok mimo jiné na vyhrazené místo k sezení ve veřejných dopravních prostředcích, přednost při osobním projednávání svých záležitostí na úřadech, bezplatnou dopravu pravidelnými spoji místní veřejné hromadné dopravy osob (tramvajemi, trolejbusy, autobusy, metrem), slevu 75 % jízdného ve druhé vozové třídě vlaků a 75 % v autobusech, parkovací průkaz nebo bezplatnou dopravu vodícího psa. Rozsah výhod se liší podle typu průkazu OZP.

Úřední hodiny Úřadu práce v Českém Krumlově jsou v pondělí a ve středu 8:00-12:00 a 13:00-17:00 hodin. V ostatní dny 8:00-11:00 hodin. 23. prosince bude mít úřad práce otevřené dveře pouze do 15 hodin.