Mimořádně vyvedená sezona ohledně průvodcovských služeb je letos podle kastelána českokrumlovského zámku Pavla Slavka.

„V loňském roce jsme měli v dubnu a květnu velkou krizi. Poučili jsme se a manažerský tým připravil už v měsíci únoru a březnu výběrové řízení, kde se střídaly desítky průvodců. Díky tomu jsme vybrali opravdu velice kvalitní necelou třicítku lidí,“ řekl Slavko.

Podle kastelána kvalita průvodců každým rokem roste. Mladým lidem nedělají problémy cizí jazyky, dokáží i poutavě a zajímavě hovořit.

„Mladá generace vyzrála úžasným způsobem. Hlavně jazykově je to velký nadstandard. Je již zcela běžné, že mluví a píší plynule dvěma jazyky. Naprosto noblesní je kombinace Angličtiny a Francouzštiny.“

Dělat průvodce je velice náročná práce. Kasteláni se shodují, že brigádníkům vůbec nejde o peníze, moc jich totiž nedostávají.

„O penězích to není. Ty lidi to baví. Mají pro takovou práci cit. Trávit tolik času v tak krásných prostorech je pro mnoho z nich velice lákavé,“ řekla kastelánka Hradu Rožmberk Alena Čekanová.

A kolik si vydělá průvodce například na českokrumlovském zámku?

„Za špičkového jazykového průvodce platíme 56, 10 korun na hodinu. Ti lidé to dělají jednoznačně ze zájmu,“ potvrdil Slavko.

„Je to pravda. Mám hodně kamarádů, co studují archeologii a mnoho z nich dělá po republice průvodce. Já mám také nějaké zkušenosti. Pokud bychom si chtěli vydělat, děláme jinou práci, protože například archeologie dokáže být placená dobře. Stejně tak je pravda, že je to náročná práce. Nedávno mě na jednom zámku nachytal nějaký profesor historie,“ smál se Michal Prosa, který studuje v Českých Budějovicích.