Blíží se konec září a čerství prvňáčci budou mít za sebou první měsíc výuky na základní škole. Jak je pro děti těžké, přejít z mateřské do základní školy?
„Myslím, že to pro ně tak těžké není. Ten přechod je v podstatě eliminovaný tím, že děti před školou chodí na přípravný kurz, díky němuž si na sebe a jiný režim zvyknou,“ řekl ředitel Základní školy Za nádražím Český Krumlov Dalibor Carda.

Spolupráce

Děti dnes tedy navštěvují školu ještě dříve, než se stanou jejími právoplatnými žáčky. Díky tomu již ví, jak výuka vypadá a není to pro ně takový šok.
„My například dlouhodobě spolupracuje se školkou T. G. Masaryka. Během školního roku se chodí několikrát předškoláci dívat na výuku a zapojují se do činnosti žáků prvních tříd. Poté následuje ještě etapa po zápisu, který je koncem ledna, kdy dochází k setkání učitelů, žáků a rodičů, které proběhne celkem dvakrát, přičemž při druhém setkání pracují děti s učitelkou již sami,“ vysvětlil ředitel Základní školy T. G. Masaryka Český Krumlov Vlastimil Hlásek.

Na děti se ze začátku musí samozřejmě pomalu. V prvním týdnu se učí většinou pouze dvě hodiny denně. Zbytek dne stráví na procházce a případně v družině. V dalších týdnech již přichází klasická čtyřhodinová výuka. „V tomhle směru je čtyřhodinová pracovní doba asi jediný problém, protože to musí ve škole nějak vydržet. Brzy si ale zvykají,“ dodal Carda.

Zapálení

I po měsíci stráveném ve škole mají děti do učení stále plno chutě. „Je skvělé, že se učíme. To mě moc baví. Nejlepší ale je, že tady máme tělocvičnu, protože rád hraji nejrůznější hry, hlavně tedy rybičky a rybáře,“ svěřil se například Marek Böhm ze ZŠ T. G. Masaryka. Stejné zapálení do učení má i jeho spolužák Ivan Gábor: „Mě to také ve škole hodně baví a určitě to tak i zůstane. Teďka se učíme třeba nejrůznější písmenka.“

Měsíc ve škole děti rekapitulují jako skvělý. Učení a poznávání nových věcí jim zatím dělá radost. Všichni žáčci také stále počítají, že je čekají jen a pouze samé jedničky, které je motivují. Těžko říci, jak dlouho jim nadšení do učení vydrží.