Odlité roztodivné kousky stříbrného olova, sýr z kravského mléka, ozdoby z těstovin či nějakou tu veteš si v sobotu z rodného domku Adalberta Stiftera v Horní Plané mohli odnést četní návštěvníci. Domek totiž ožil adventním lidovým jarmarkem, na kterém byla nejenom spousta poutavého předvánočního zboží, ale také notně veselo.

Dvůr i prostranství před domkem zcela zaplnily dřevěné stánky, uvnitř domku ukazovali svůj um lidoví řemeslníci. První ročník adventního jarmarku v této své pobočce uspořádalo Regionální muzeum v Českém Krumlově spolu s městem Horní Planá.

Domácí výroba

„Prakticky všechno zboží sem přinesli nebo vyrobili a vytvořili místní lidé,“ vyzdvihla kustodka hornoplánské pobočky muzea Lenka Hůlková. Za prodejními pulty tak kromě tamních obchodníků stáli členové Spolku za obnovu Stifterova parku, obyvatelé dětského domova, členky Zájmového klubu žen, děti z hornoplánské základní školy, zástupci Centra A. Stiftera, členové místní pionýrské skupiny a další.

„Tolik lidí jsme nečekali,“ pochvalovali si vysokou návštěvnost vesměs patnáctiletí Petr Petscher, Patrik Turín a Karel Berg, kteří prodávali výrobky své a ostatních dětí z dětského domova. „Baví nás to tu. Největší zájem je tady o ty vázy ozdobené provázky, o ručně vyráběná mejdlíčka, také o ozdoby z hoblin,“ ukazovali na pultě, který se prohýbal pod andělíčky z těsta, svíčkami, drhanými ozdobami a dalším množstvím výrobků.

„My jsme veteš,“ smály se Andrea, Gábina, Jitka a Dáša, kamarádky v čepcích, které ve svém vetešnictví sršely vtipem. „Daly jsme si inzerát a tady je, co nám lidé přinesli. Něco z toho zájemcům darují, něco je k mání za malý peníz,“ vysvětlovala Andrea Kukačková.

„Ukaž, vyhrň rukáv, vyzkoušíme tenhle parfém. Hele, ale nevoní to špatně!“ Nabízela, sama trochu překvapeně, voňavku ve flakonku zvídavé návštěvnici s dcerou. „Chceš ji, děvče, za dvacku?“ obratně podsouvala. „Prosím vás, už jí nic nenabízejte!“ děsila se se smíchem její matka. „Veteš má největší úspěch. Výtěžek z prodeje dáme na živý betlém, něco tady do domečku a . . . a vůbec, my to dáme na všechno. Horší bude, co uděláme s tím, co neudáme,“ uvědomily si na moment prodavačky veteše. „My kromě jiného výtěžek použijeme na nákup stromu do parku na Dobré Vodě,“ říkaly Marie Čurdová a Věra Bártová ze Zájmového klubu žen. „Jeden, byl to kaštan, už jsme do parku pořídily.“

Nová tradice

„Moc se mi tady líbí, jsou tu krásné věci, lidé jsou moc šikovní,“ pochvalovala si Božena Cihlářová, která jezdí do Horní Plané na chalupu.
„Lidé tu také mohou obdivovat výstavu papírových betlémů nazvanou Poezie jesliček,“ doplnila Lenka Hůlková. „Toto je první ročník adventního jarmarku, jestli lidem udělá radost, chtěli bychom z něho udělat novou tradici.“