Tradičně i letos obdrží první velešínské narozené miminko do vínku zlatý řetízek s přívěškem ve znamení zvěrokruhu. Předají mu ho, přesněji řečeno jeho rodičům, osobně zástupci města. „Tuto tradici udržujeme už několik let. A nezáleží přitom, kde se miminko narodilo – v cizí nemocnici nebo třeba doma – hlavní je, že je z Velešína,“ říkal s úsměvem starosta Velešína Josef Klíma. Zbývající města regionu první miminka roku speciálně nevítají.

„Zatím jsme o tom neuvažovali, popovídáme si o tom na poradě. Ale do této chvíle to tu – kromě významného jubilejního roku – nebývalo zvykem,“ přitakal místostarosta Vyššího Brodu Josef Pechlát.

„My dáváme drobné dárky až při vítání všem občánkům,“ řekla starostka Rožmberka nad Vltavou Vladimíra Kolářová. „U nás to také nemáme zavedené. Řešíme to tak, že dvakrát do roka zveme do obřadní síně ke slavnostnímu vítání všechny narozené občánky,“ konstatoval starosta Kaplice Ferdinand Jiskra. „A vůbec, co to je nový rok? Já mám nový rok každý den,“ doplnil s úsměvem.