V českokrumlovském psím útulku se v pátek již desátým rokem uskutečnila vánoční sbírka nazvaná Psí Vánoce. Lidé mohli přinést cokoliv, co psům a kočkám udělá radost, která je před Vánoci obzvlášť potřebná, třeba i jen vlídné pohlazení či podrbání. Pod stromečkem v útulku tak nechyběly granule, konzervy, různé pamlsky, hračky či peněžité dary.

Tento útulek je městským zařízením se dvěma stálými pracovníky, kteří se v současné době starají celkem o 18 psů a 13 koček, což je téměř zaplněná kapacita útulku. Všichni jejich svěřenci však nejsou určení k „adopci", protože někteří z nich jsou momentálně v pooperačním či v odběru nevyhovujícím stavu. Návštěvníci se však s téměř všemi pejsky mohli osobně setkat a některé z přinesených darů jim tak předat přímo. Ošetřovatelé u kotců na požádání poskytli informace o jednotlivých pejscích. Pětiletá Vendulka Tučková se svěřila: "Je to tu moc hezké, líbí se mi tu. A vybrala bych si tu jednoho pejska zlatého, jednoho toho menšího a i koťátko bych si vzala. Pejskům jsem donesla třeba piškotky, které byly nejlepší, ty jsem hned rozdala."

I když je to podle názvu útulek psí, tak se zde občas najdou i jiná zvířata, jako například ovce, ježci, hadi či dravci. „Jednou jsme tu na kratší dobu měli i neobvyklého nocležníka – kozla, pro kterého si nakonec přišel majitel, ale všichni si ho tu oblíbili," sdělila vedoucí útulku v Českém Krumlově Vlasta Horáková z Hubenova.

Jako každý rok se této akce zúčastnilo na stovky dárců, mezi kterými nechyběly ani děti či celé školní třídy a děti ze školky. Vlasta Horáková připomněla, že minulý rok byl rekordní, a tak doufá, že se letos ve výsledku zadaří přinejmenším ve stejné míře.

„Moc hezky se tu o všechny starají, všichni jsou tu moc příjemní, prostě lidé na svých místech, určitě přijdeme zase" řekla nám jedna z pravidelných návštěvnic Olga Tučková ml. z Českého Krumlova.

Občané ale nemusí zvířátkům udělat radost jen před Vánoci, dary různého charakteru mohou do psího útulku posílat nebo přinést osobně i v průběhu celého roku, nebo mohou poměrně nově využít služeb tzv. psího hotelu, který je v provozu od dubna do září.

Autor: Martina Ostrýžová