Kvůli dlouhotrvajícímu suchu mají rybáři strach hlavně o pstruhy. Úterní(26. června) déšť byl pro ryby hotovým požehnáním a přišel opravdu v poslední chvíli. Voda v potocích i rybnících totiž povážlivě ubyla a zejména pstroužkům začínalo být pomalu ouvej.
„Pstroužky chováme na sádkách v Dobrkovicích, tam je přítok zatím celkem dobrý, a v potoce Polečnice, kde hladina vody klesla pod normál,“ řekl člen výboru Místní organizace Českého rybářského svazu Český Krumlov Jiří Krýsl. „Pstruhům ale ani tak nevadí nízký stav vody, jako její teplota. Kritická mez je 20 až 21°C, kdy pstruzi začínají trpět nedostatkem kyslíku,“ vysvětlil. Například voda v lipenském jezeře v posledních dnech dosahovala 24 °C, což je v červnu na Lipně rekord. Kdyby nezapršelo, začala by být situace v regionu opravdu kritická.
„Problémy s vodou máme u rybníků zvaných nebesáky. Tedy u rybníků na Horní Bráně a dvou Sebevrahů u Přídolí, které jsou závislé především na přísunu dešťové vody,“ upřesnil správce sádek v Dobrkovicích Jaroslav Vaněček. „U ostatních rybníků, například Chvalšinském a Kájovském, nepamatuji, že by kdy byly na tak malé vodě,“ doplnil.

Více v dnešním (středa 27. června) vydání Českokrumlovského deníku.