krumlovsku se nezvladatelně šíří. „Je to hrozné, co se teď děje,“ potvrdil včera vedoucí rybářské stráže Lipno jih Miroslav Kučera. „Neustále jezdíme po kontrolách, ale jasné je jedno: je nutné, aby se rybářská stráž na Lipně zprofesionalizovala. My to nyní děláme na poloprofesionální úrovni, to znamená, že přitom docházíme do jiného zaměstnání, a pořádně hlídat vody před rybáři, kteří nedodržují zákon, nestíháme,“ zdůraznil.

Drzost pytláků stoupá. Například před 14 dny byli u Lipna odhaleni dva lovci, z nichž jeden měl už u sebe nastřádáno osm ryb. Vetřeli se mezi reprezentační mládež, která na řece pod lipenskou přehradou trénovala rybolovnou techniku. Jednalo se o chovný úsek rybáři zvaný „chyť a pusť“, kde se smí chytat jenom na zvláštní povolení a všechny chycené ryby se musí vracet zpátky do řeky. „Mezi trénující mládež se vmísili dva pytláci a chytali na zakázanou třpytku. Reprezentanti je natočili. Lovci měli chyceno už osm matečných potočáků. Spáchali trestný čin a teď nám vyhrožují smrtí. A to jsou místní – z Loučovic,“ naznačil strážce, jak agresivita lidí roste a že dělat rybářskou stráž je tvrdá práce a řehole.

Proto se nyní členové rybářské stráže vydávají na kontroly spolu s cizineckou policií z Dolního Dvořiště, se kterou má Český rybářský svaz skvělou spolupráci. „Pytláci už si dokonce zjišťují, kdy mám směny a podle toho se vydávají na lup,“ dodal Miroslav Kučera. Už z toho je jasně patrné, že volání po profesionalizaci rybářské stráže je více než opodstatněné. Navíc například loučovická rybářská stráž má na starosti rozsáhlý úsek od lipenské přehradní stráže až po Dolní Vltavici.

„Profesionální rybářskou stráž mají na Moravě i na Slovensku – a Lipno už ji také akutně potřebuje!“ je přesvědčen Miroslav Kučera.

„Před nedávnem jsem pobýval u Malého Lipna. To je zoufalé, jaké mnozí rybáři dělají prasárny. Například jak zacházejí s rybami,“ je otráven zkušený českokrumlovský rybář Jaroslav Vaněček. „Tahají je ven z vody po písku. Taková ryba pak snadno zaplesniví. Upozornění nepomáhá, nic je nezajímá. A rybářská stráž nestíhá. Podobná zvěrstva se dějí i na řece, kde si vodáci klidně bez povolení vybalí prut.“

Ryby schovávají do lesa

Rybářská stráž na Lipensku letos zabavila rybářům už více než padesát povolenek.

„Největší problémy jsou s cizinci. Bez dokladů klidně chytají Němci a Holanďané. Dostanou sice pokutu tisíc korun, ale to je málo. Všude ve světě jsou pokuty mnohem tvrdší. Například v Rumunsku 500 eur,“ řekl vedoucí rybářské stráže Lipno jih Miroslav Kučera. Dalšími častými prohřešky lovců jsou chytání na více prutů, než je povoleno či ulovení většího počtu ryb nad stanovený limit. „Někteří rybáři je dokonce schovávají po lese. Když nás spatří z větší dálky, honem ryby zahrabávají v lese. Pak je tam nacházíme, jak se ve vezírku mrskají v jehličí,“ řekl strážce.

Pytláci se nestydí ničeho. „Však teď máme v naší kluvbovně jako dekoraci síť, kterou jsme vytáhli asi před třemi roky z Malého Lipna, kam dvě sítě nastražili pytláci,“ podotkl Jaroslav Vaněček.

Pytláci ale nešetří ani chovné rybníky. „Vidíme kolem vody vyšlapaná místa, snažíme se pytláky chytit, ale tam se nám to zatím nepodařilo,“ povzdechl si vedoucí rybářské stráže českokrumlovské organizace Josef Prüher. „Tím, že jde o chovné rybníky, je škoda mnohem větší. Myslíme, že to dělají lidé, kteří to tam dobře znají a mají to zmapované,“ dodal.

Jihočeský územní svaz už proto chystá další změny.

„Zvažuje se, že se členům Českého rybářského svazu povolí chytat 24 hodin denně. Tím se zmenší prostor pro pytláky, jelikož nikdy nebudou vědět, jestli u vody někdo z rybářů není. Zakáže se zřejmě vláčení návnady za lodí s motorem a také se asi zavede povinnost vstupovat do lodí na vodě s oblečenými záchrannými vestami,“ naznačil Miroslav Kučera.