S učiteli cizích jazyků mají problémy i školy na Českokrumlovsku. Studenti pedagogických škol se snaží své jazykové vybavení využít jinak než ve školství. Co je důvodem? Většina studentů se shoduje, že peníze a psychické vypětí.

„Zákon o vzdělávání kantorů se nám nelíbí. Nemohu podle něj přijmout zahraničního učitele na výuku jazyků, protože nemá vystudovanou patřičnou vysokou školu,“ řekla ředitelka Gymnázia Český Krumlov Jana Cipínová.

„Podle mě je hloupost, že nemůže učit angličtinář druhého stupně angličtinu prvního stupně. Zákon by se měl umírnit,“ souhlasí ředitel Základní školy Za Nádražím Český Krumlov Dalibor Carda.

Že práce učitele není příliš lukrativní, potvrzuje například i studentka cizích jazyků Eva Štichová. Na její služby se školy nejspíš těšit nemohou. Lákavější je práce tlumočníka.

Nedostatek učitelů cizích jazyků není to jediné, co sužuje většinu škol. Základní školy shledávají problém také u tělocvikářů. Může učitel tělesné výchovy na druhém stupni učit ten samý předmět na stupni prvním? Nemůže, musel by znovu vystudovat vysokou školu.

„Tohle mi vážně vadí. Kantor, který je vzdělán pro práci na jednom stupni, by měl být využitelný i pro jiný stupeň. Na tento problém jsme upozornili a poslanci z toho udělali, že chceme, aby učili středoškoláci, což je nesmysl,“ řekl ředitel Základní školy Za Nádražím Český Krumlov Dalibor Carda. „Středoškoláka bych nevzal,“ upozornil.

Chybí praxe

„Já s děkany zásadně nesouhlasím. Dokonce si myslím, že vysoká škola nadějným žákům ublíží. Vsugeruje jim totiž, že je všechno o znalostech. Dneska je to ale spíše o přístupu k žákům, o praxi. Učitel musí být osobnost,“ míní Jakub Lihart z Českých Budějovic.

S tvrzením, že jsou studenti dobře připraveni na obor, ale ne na praxi, souhlasí i Jana Cipínová: „Na realitu nejsou připraveni. Potřebovali by větší praxi. Odborně jsou na tom výborně.“

Karel Dvořák, ředitel Základní školy Linecká Č. Krumlov, má také dobré zkušenosti s důchodci. „Využíváme je při dlouhodobé nemoci někoho z kolegů. Z mladých nám sem nikdo na dvouměsíční suplování nepřijde,“ řekl Dvořák. „Musím ale zmínit, že u nás všichni učí aprobovaně,“ dodal.

Zajímá vás více? Přečtěte si úterní (6. května) vydání Českokrumlovského deníku.