„Největším problémem města je rasismus. Je to tu vážně hard core. Lidi, kteří sedí doma u televize, si to ani neuvědomují. Někteří si to ani uvědomit nechtějí. Kdo ale trochu nakoukne do těch jiných sfér, tak nemůže zůstat chladný. S tím by se mělo něco dělat,“ upozorňuje na situaci ve městě Míra, který je nějakou dobu nucen žít na ulici.
Je ale Český Krumlov opravdu prolezlý rasismem a xenofobií? Například českokrumlovský radní Jan Vondrouš si myslí, že situace je úplně jiná.
„Rasismus je zde přítomný, jako všude jinde, ale neukazuje se tu tolik navenek. Řekl bych, že celkově jsme na tom velmi dobře. Až na pár excesů je tu relativně klid, což je dáno určitě historií. Jestli je člověk ve společnosti, která k tomu inklinuje, tak tam těch problémů vidí víc, ale obecně si nemůžeme naštěstí stěžovat.“
Stejného názoru je i místopředseda a jednatel Občanského sdružení Romů – Soužití Štefan Milo. Ten považuje momentální stav za velmi uspokojivý.
„Situace je zde velmi, velmi dobrá, když to srovnám s jinými městy. Například Ústí nad Labem, tam je to něco. Ten sever je celkově o něco horší. Také Praha nebo Ostrava. My jsme naštěstí taková výjimka. Samozřejmě se sem tam něco vyskytne, ale v globálu je to velmi dobré. Když už se něco stane, tak je to ze strany normálních občanů. Nic radikálního,“ říká Milo.
Přesto se určité rasistické poznámky dají vyslyšet na každém rohu. Často jsou napadáni vietnamští občané.
„Nechápu, že je tady město strpí. Vždyť je to hanba. Byly tu krásné obchody a ty si zabrali oni. Měli by je vyhnat zpátky,“ rozčiluje se starší paní, která si nepřála být jmenována, protože má strach, že by jí, podle vlastních slov, mohla jít po krku vietnamská mafie.
„Lidi mohou nadávat možná na zboží, které prodávají, ale vždyť tam nemusí nic kupovat. Tady problém absolutně nevidím. Vždyť ti lidi nikomu nic nedělají,“ nechápe tyhle reakce Vondrouš.