Ačkoliv ve Větřní žije mnoho Romů, nedá se podle mínění místních obyvatel říci, že by v obci vládly nějaké rasistické nepokoje. Údajně by nikdo nic proti většímu počtu Romů neměl. Lidem vadí spíše nezákonné chování některých jedinců.

„V Českém Krumlově je to vážně hard core (nářez), což si nejspíš mnoho lidí nechce uvědomit. Kdo ale nakoukne do jiných sfér života společnosti, než je teplý obývák s televizí, nemůže zůstat chladný,“ tvrdí mladík Míra, který nějakou dobu žil na ulici.

Předseda českokrumlovského romského sdružení Štefan Milo vidí však celkově situaci na Českokrumlovsku velice dobře. Podle něj je stav uspokojivý.

 

Rom proti Romu

Ve Větřní vznikají roztržky spíše mezi samotnými Romy. Původním romským rodákům chování jejich přistěhovaleckých kamarádů vadí.

„Je hrozná škoda, že na nás společnost kouká jedním okem. Neříkám, že všichni původní Romové ve Větřní jsou svatí, ale nikde se nenajdou dokonalí lidé. I mezi těmi, co k nám přicházejí, se dají nalézt jak docela slušní lidé, tak nekalé živly,“ řekl jeden z původních romských obyvatel.

 

Hledají radovánky

Obecně společnost na obyvatele různých ghett kouká jako na lidi, kterým práce příliš neříká, podle Mila to ale není pravda. Samozřejmě mezi nimi žijí jedinci, kteří již v životě pracovat nezačnou, ale také ti, co práci hledají. „Nejhorší je, že někteří chtějí opravdu pracovat, ale bojí se, aby na ně zbytek společnosti z ghetta nekoukal skrz prsty. Stejně tak je škoda, že se mnoho rodičů nesnaží, aby měli řádně vzdělané děti,“ upozornil Milo.

Celý článek najdete v dnešním (úterý 19. února) vydání Českokrumlovského deníku.