„V noci jsme spali jenom půl hodiny,“ líčila včera jedna z obyvatelek řady stavení v Benešově nad Černou, které od povodní 2002 řeka vytopila už několikrát. „Nemám náladu o tom mluvit. Neustále jsme během deště hlídali hladinu řeky a stav vody ve dvoře. Proti zaplavení prakticky nemůžeme nic dělat, jelikož je to tam Povodí,“ povzdychla si. A tak stejně jako všichni jejich sousedi jenom otevřeli vrata, aby mohla voda bez zábran protékat dvorem a zahradou.

Intenzivní déšť totiž zvedl v pátek večer hladiny všech toků na Českokrumlovsku. Ze břehů se ale vylila jenom říčka Černá. Profesionální hasiči čerpali pouze vodu z šachty výměníku u školy ve Fantově ulici v Kaplici a v pátek těsně po půlnoci v rodinném domku ve Vyšném. Nejhorší situace vládla v Benešově nad Černou.

Tam se s vodou potýkali pracovníci obce spolu s místními dobrovolnými hasiči. „Neustále jsme hlídali řeku. Víme přesně, která místa jsou nejhorší. Kolem 14. hodiny bylo jasné, že je zle. Z připravených šalovacích tvárnic a prken jsme u zahrady sousedící s říčkou postavili první a druhou bariéru. Tím jsme zabránili nejhoršímu,“ vyprávěl včera starosta benešovských hasičů Bedřich Reif. Od 14 do zhruba 17.30 hodin byl přísun vody volnější, v 19 hodin se nárůst výšky hladiny dokonce zastavil. „Pak ale začala zase voda rychle stoupat. Nejhorší to bylo mezi 23. a šestou hodinou ranní. To nejvíc pršelo. Hladina se zvedla zhruba o 1,2 metru,“ líčil.

Voda z řeky se vylila do zahrad a zaplavila dvory, průjezdy a sklepy asi šesti domů. Jejich obyvatelé včas vystěhovali to nejcennější do horních pater, ale do obytných částí se voda nedostala. Vnikla pouze do jednoho domu na druhé straně řeky. Jeho devětadvacetiletý majitel se sice na příchod velké vody připravoval, hasiči mu pomáhali odnosit nejdůležitější věci a nábytek do patra, přesto se mu do obýváku a dalších přízemních místností nahrnulo nejméně čtyřicet čísel vody.

Více čtěte v dnešním (sobota 8. září) vydání Českokrumlovského deníku.