Co se změní

„Myslím, že současná reorganizace se základních útvarů policie moc netýká,“ míní vedoucí Obvodního oddělení policie v Kaplici Vladimír Boledovič. „Ale další postupná reorganizace nejvyšších řídících článků by, podle toho, co zaznělo z prezídia, měla spět ke snížení administrativní zátěže policistů,“ doufá, že se podaří tuto vizi naplnit, protože to by policistům uvolnilo ruce k tomu, aby mohli být více v terénu.

Okresnímu ředitelství Policie ČR v Českém Krumlově zvoní hrana. Od 1. ledna zanikne.

Neznamená to ale, že celá budova okresního ředitelství v Domoradicích zmizí z povrchu zemského, nebo že přestane být hlavním okresním sídlem policistů. Jenom se přemění na územní odbor, který už nebude zastřešovat okres, ale krajská Jihočeská správa policie.

Tyto změny se dotýkají především pracovníků policie. V důsledku reorganizace například muselo práci u policie opustit 24 civilních zaměstnanců. Někteří z nich odešli sami, takže jich nakonec bylo propuštěno sedmnáct. Ale pro ostatní obyvatele Českokrumlovska jinak nemají změny na policii defacto žádný význam ani dopady.

Nový název

„Územní odbor Policie ČR v Českém Krumlově budou tvořit dva odbory. Odbor skupiny kriminální policie a vyšetřování a odbor vnější služby,“ uvedl ředitel okresního policejního ředitelství Pavel Kučera. „Tyto odbory budou řízené náměstky ředitele Jihočeské správy,“ dodal.

Pod odbor vnější služby budou spadat obvodní oddělení policie v regionu, dopravní inspektorát a recepční v Českém Krumlově a Kaplici.

Odbor skupiny kriminální policie a vyšetřování zůstane prakticky beze změny a i nadále ho budou tvořit dvě oddělení – oddělení obecné kriminality a oddělení hospodářské kriminality.

Okresního ředitele či jeho zástupce už tedy od ledna v budově policie v Domoradicích nenajdete. Pouze náměstky dvou již jmenovaných odborů. „Bylo zrušeno pět vedoucích funkcí,“ podotkl Pavel Kučera.

V Domoradicích ale zůstává ještě řada dalších policejních skupin. Ty však budou řízené přímo z Č. Budějovic. I nadále na krumlovském pracovišti bude působit ekonomické oddělení, operační středisko, skupina základních kynologických činností, oddělení informatiky a komunikačních technologií. Také zůstává oddělení služby pro zbraně a bezpečnostní materiál nebo oddělení technického opatření.