Policejní auta z celého Jihočeského kraje se v sobotu v noci sjížděla do Českého Krumlova. Na noční motoristy se chystalo překvapení zvané Ypsilonka. To znamená velká dopravně bezpečností akce „Y“.

Ypsilonka na startu

Policejní auta se do všech koutů okresu rozprchla ve 22.30 hodin. „Každá hlídka dostala přidělenou trasu,“ říkal mluvčí policejní Správy Jihočeského kraje Jiří Matzner. „Do akce je zapojeno devět dvoučlenných hlídek dopravních policistů z kraje a hlídka Správy Jihočeského kraje,“ doplnila mluvčí českokrumlovské policie Michaela Hončíková.

Akce trvala od 22 do 00.4 hodin. „Hlídky byly rozděleny na takzvané pevné a pohyblivé. Pevná má na starosti kontrolu zhruba desetikilometrového úseku, kde se na jednom stanovišti zdržuje asi půl hodiny. O akci jsme vyrozuměli také českokrumlovskou nemocnici, aby byla případně připravena na to, že tam zřejmě budeme vozit lidi na kontroly krve. Na okresním ředitelství zůstanou další policisté, kteří budou přebírat osoby, které sem hlídky z terénu dovezou, a budou zpracovávat výsledky kontrol, aby se hlídky hned zase mohly vrátit do terénu, “ přiblížil průběh akce Jiří Matzner.

Policisté se zaměřili na alkohol a drogy, technický stav vozidla, doklady, osoby v pátrání, hledání odcizených věcí a vozidel. Policejní hlídky musejí být připravené doslova na všechno, neboť nikdy nevědí, na jaké ptáčky natrefí. Musí tedy být vybaveni nejenom potřebnými testovacími pomůckami, ale i zbraněmi a dalšími donucovacími prostředky. „Ovšem to náleží ke standardnímu vybavení každého policisty,“ podotkla Michaela Hončíková. „V praxi to chodí tak, že policejní hlídka musí vyřešit prakticky všechno, co potká – od banálních přestupků až po řidiče, co se neudrží na nohách,“ přitakal Jiří Matzner.

Zátah na celý okres

Cílem akce Ypsilon bylo zatáhnout celý okres. „Do konce roku podobné akce proběhnou ve všech okresech v kraji,“ doplnil Jiří Matzner.
Policisté se pohybují po nejkritičtějších trasách skutečně po celém okrese. „Od Nové Vsi po Horní Planou, Studánky, Kaplici, Dolní Dvořiště, Velešín, Český Krumlov včetně silnic, které vedou mezi nimi,“ řekla Michaela Hončíková. „Uteče jenom ten, kdo by jel po poli nebo letěl vrtulníkem. A kdo uteče, ten vyhraje,“ dodala se smíchem.

Do půlnoci na silnicích regionu vládl až neuvěřitelný klid. Provoz byl minimální, v té době zastavovaly auta snad jenom hlídky na stanovištích v Českém Krumlově. „Tak to už je druhá kontrola, kde jsem byl testován úplně stejným způsobem,“ povzdechl si mladík se svými kamarády v autě, které stopli policisté u českokrumlovského soudu. „Stavěli nás už v Mříči. Jsme z Větřní a jedeme se pobavit někam do města,“ řekl. On, ani nikdo z dalších řidičů se žádného prohřešku nedopustili. „Někdy domluva s řidiči nebývá jednoduchá. Asi před dvěma týdny jsme zastavili ve Skoronicích rakouské auto, které řídil hluchoněmý. To byl zážitek mu vysvětlit, že má zaplatit tisíc korun za rychlost a ještě ke všemu složenkou,“ vzpomínal policista Pavel Toman.

„Zajímavé to bylo, když jsme honili chlapíka, který nám v plné rychlosti ujížděl po městě mezi lidmi. Až na třetí pokus jsme ho natvrdo zastavili tak, že jsme mu cestu zablokovali. Měl v dechu dvě promile alkoholu a navíc od lékařů zakázáno pít,“ přidal historku policista Miroslav Sadloň.

Ve čtyři padla

Do 4. hodiny ranní policisté zkontrolovali celkem 214 vozidel, zjistili 13 dopravních přestupků. Pět z nich bude řešeno jako trestný čin ohrožení pod vlivem návykových látek. Dva z řidičů nepoužili při jízdě bezpečnostní pásy, tři měli vozidlo v nevyhovujícím technickém stavu. V evidenci policisté ověřovali totožnost celkem deseti osob, čtyř vozidel a 12 věcí.

Policisté hned věděli, kolik uhodilo

U Velešína jsme po jedné hodině ranní zastihli hlídku policistů ze Skupiny silničního dohledu Správy Jihočeského kraje.

„V Dolním Třeboníně bylo mrtvo, na silnici za vsí jsme potkali jenom tři srny a pět divokých prasat,“ informovali s úsměvem policisté Josef Šupler a Roman Fencl.“Zatím jsme zastavili osm aut, z toho byly za volantem čtyři ženy. Naposledy jsme stavěli agresivnější osádku z Karviné, ale řidič byl v pořádku. Jednoho cizince jsme testovali na návykové látky, ale test vyšel negativně,“ pokračovali.

Jejich pozornost se ale právě soustředila na posádku červeného automobilu, parkujícího u benzinové pumpy ve Velešíně. Instinkt a zkušenosti jim neomylně řekly, že tady to zavání drogami. Nenápadně čekali, až se auto rozjede. Když se dočkali, policejní vůz okamžitě vystartoval a ještě prakticky u benziny podezřelou posádku zastavil. Majitel vozu neřídil, nechal se vézt, protože pil alkohol, a tak své místo předal 19letému kamarádovi. Vezli ještě dívku, která u sebe neměla doklady. Policisté řidiče otestovali na alkohol a drogy. Drogtester Drugwipe prokázal užití canabis. „Kouříte marihuanu?“ zeptal se policista řidiče. „No, občas jo,“ připustil mladík. „Pořád vám to na testu vybíhá….“ Konstatoval policista. „Měl jsem tak před 3,5 hodinou jednoho jointa,“ přiznal mladík. „Tak někomu předejte klíče od auta a my vás odvezeme do nemocnice na odběr krve a biologických látek,“ uzavřel nekompromisně policista.

Předtím jej ale ještě majitel vozu, který se nemohl dostat do kufru k rezervě, požádal: „Já to milerád otevřu, ale musíte mi půjčit šroubovák.“